Zasmakuj w Konopnicy

Zasmakuj w Konopnicy
Babcine fajercarze, pikantna szarlotka na ostro, rewelacyjne placki ziemniaczane z kapustą i grzybami oraz konopnickie nalewki, sławne w całej Lubelszczyźnie – były przebojem warsztatów „Zasmakuj w Tradycji”, które 15 marca odbyły się w Radawcu Dużym.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Zasmakuj w Tradycji”. To wspólny pomysł trzech lokalnych grup działania: LGD Kraina wokół Lublina, LGD Ziemi Kraśnickiej i LGD Ziemia Biłgorajska. Chodzi w nim o zwrócenie uwagi na tradycyjne i lokalne produkty, odkrywanie zapomnianych smaków i pokazywanie ciekawych miejsc. – Od lat z mieszkańcami inicjujemy wydarzenia odkrywające historię i kulturę. Okazuje się, że tradycje kulinarne są niedocenione. Nie patrzymy na nie oczami odkrywców, chcemy pokazać, że warto zapomniane potrawy docenić po to, żeby stały się zaczątkiem przedsiębiorczości – mówi Małgorzata Olechowska, szefowa LGD Kraina Wokół Lublina.

Pracownia zapomnianych smaków
Ponieważ w Polsce szybko rozwija się także turystyka kulinarna – w „Domu Kultury” w Motyczu powstała „Pracownia zapomnianych smaków”. Odtwarzamy  tradycyjne przepisy na dawne smakołyki. Teraz chodzi o to, żeby wpisać je na Listę Produktów Tradycyjnych tworzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Na tej liście mają prawo znaleźć się produkty, którego jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają z tradycyjnych metod produkcji i są wytwarzane od co najmniej 25 lat. Będziemy chcieli zarejestrować na przykład olej z Motycza czy  gęsinę z Zemborzyc Tereszyńskich.

Podczas warsztatów „Zasmakuj w Tradycji” w Radawcu Dużym na bogato zastawionym stole znalazły się przysmaki, które zdążyły już zrobić karierę w Sejmie RP. Słynną szarlotką z kapusty na ostro czy fajercarzami zajadał się sam premier Donald Tusk.
Nie zabrakło także konopnickich nalewek, znanych ze swej dobroci i mocy. Przypomnijmy, że na konkursach nalewek o tytuł „Królowej Nalewek Gminy Konopnica” wystawia się po kilkadziesiąt zacnych trunków.
Ale przed degustacją było wspólne gotowanie potraw z Piotrem Kwiatoszem, szefem kuchni renomowanej restauracji „16 stołów w Lublinie”. Na warsztatach zjawiła się ekipa telewizyjna pod wodzą Anny Dąbrowskiej – ponieważ w ramach projektu powstaje cykl filmów „Zasmakuj w Tradycji”, które możecie oglądać na antenie TVP Lublin. Konopnickie smaki znajdą się także w specjalnym albumie, przygotowywanym w ramach projektu przez redaktora Waldemara Sulisza.
Warsztaty w Radawcu Dużym i potrawy tam gotowane i prezentowane doprawił szczyptą tradycji reaktywowany Zespół śpiewaczy „Rola”. W roli solistki wystąpiła Anna Dąbrowska z TVP Lublin.
Talenty kulinarne pań z naszej Gminy są znane, gdyż wszyscy mieli okazję popróbować ich potraw m.in. podczas festynu Dni Motycza organizowanego w zeszłym roku.

Data opublikowania: 17 kwietnia 2014

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności