Dzień Sąsiada w Kozubszczyźnie

W niedzielne słoneczne popołudnie, 8 czerwca br. rozpoczęliśmy sąsiedzkie piknikowanie we wsi Kozubszczyzna. Maria Włodarczyk, sołtys naszej miejscowości, powitała wszystkich licznie przybyłych mieszkańców wsi jak również innych mieszkańców Gminy Konopnica. Mirosław Żydek, wójt Gminy Konopnica przywitał się ze zgromadzonymi i życzył przyjemnego spędzenia czasu w gronie sąsiadów.

 

Pierwszym punktem programu były występy artystyczne dzieci z prywatnego przedszkola Miś w Kozubszczyźnie oraz dzieci z zespołu muzycznego Promyczki ze Szkoły Podstawowej w Konopnicy, z siedzibą w Kozubszczyźnie. Bogaty repertuar muzyczny zapewnił dobrą zabawę uczestnikom pikniku, a mali artyści zostali słodko obdarowani za piękne popisy wokalne.

W spotkaniu uczestniczył również najstarszy mieszkaniec Kozubszczyzny. Pan Mieczysław Adamczyk, który ma 102 lata, został przywitany brawami i wszyscy odśpiewali Mu huczne 200 lat.

Lokalni artyści: Leszk Palak i Grzegorz Piwowarczyk zaprezentowali swoje zdolności krasomówcze oraz wokalne. Trzeba przyznać, że pomysłów im nie brakuje. Brawa za występ za rok poprosimy o więcej.

W czasie trwania pikniku biesiadnicy mogli zapoznać się z twórczością artystyczną mieszkańców naszej Gminy.

„Radość z kwiatów to resztki raju w nas” (Philip Runge). Takie motto przyświecało wystawie malarstwa. Zainicjowana została „Wiejska galeria na płocie”, gdzie pokazano obrazy o tematyce kwiatowej. Autorzy prac (Bożena Babkiewicz, Hanna Gralak, Stanisława Kotarska, Ewa Kudela, Kamil Ostaszewicz, Karolina Ostaszewicz, Regina Wójcik, Elżbieta Zakrzewska, Zofia Żmigrodzka) są mieszkańcami Kozubszczyzny lub z nią sympatyzują. Prace powstały w ciągu pierwszego półrocza zajęć organizowanych w ramach projektu gminnego: „Pobudzanie aktywności obywatelskiej poprzez nabywanie nowych umiejętności podczas warsztatów kulturalno – społecznych na rzecz środowiska i społeczeństwa Gminy Konopnica”, realizowanych przez Stowarzyszenie Skaut w Radawczyku Drugim oraz podczas spotkań malarskich w „Domu Kultury” w Motyczu.

Promienne uśmiechy widniały na fantazyjnie pomalowanych buziach najmłodszych. Małgorzata Cygan zapewniła dzieciom gry i zabawy sportowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również bańki mydlane oraz pokazy sztukmistrza. W kąciku artystycznym odbywały się zajęcia plastyczno- techniczne prowadzone przez Agnieszkę Wróblewską z Instytutu Twórczych Działań. Było dużo radości.

Na Dniu Sąsiada na skateparku nie mogło zabraknąć popisów na hulajnodze. Swoje umiejętności pokazywał Piotr Ryjewski oraz Przemek Goljanek. Pewnie znajdą wielu następców wśród najmłodszych. Skatepark zachęca do sportowych wyzwań.

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozubszczyźnie zaprezentowali wóz bojowy z bogato wyposażonym sprzętem nieodzownym w akcjach ratunkowych. Można było wejść do wozu, obejrzeć go z bliska. Chętnych nie brakowało, zwłaszcza że strażacy zapewnili dzieciom w to upalne popołudnie ożywczego śmigusa.

Ważnym punktem w programie były kulinaria. Jeśli ktoś zgłodniał, mógł skosztować przysmaków z grilla, które serwowali strażacy. Dziękujemy piekarni GS Samopomoc Chłopska z Kozubszczyzny za pyszny chleb. Z maszyny rozgrzanej do czerwoności wypływała fontanna popcornu . W mgnieniu oka znikały przepyszne ciasta i ciasteczka wykonane przez mieszkanki wsi prezentujące swoje talenty kulinarne, a soki z motyckiego Lubsadu zapewniały odpowiednią porcję witamin.

Biesiadowanie umilał zespół muzyczny Mayday z Marynina. Zapewniał dźwięczne rytmy, które towarzyszyły licznie zgromadzonym piknikowiczom i umilały czas spędzony w gronie bliższych i dalszych sąsiadów.

Piknik, Dzień Sąsiada w Kozubszczyźnie został sfinansowany z funduszu sołeckiego wsi na 2014 r. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i organizację imprezy. Jest to ważne wydarzenie w życiu miejscowości. Podczas wspólnych rozmów uczestnicy mogli się bliżej poznać i nawiązać kontakty. W trakcie takich dyskusji rodzą się czasem nowe koncepcje, które pomogą w przyszłości zrealizować wiele wspólnych przedsięwzięć.

Myślę że wspólne piknikowanie przypadło wszystkim do gustu, wnioskując to po licznej frekwencji mieszkańców nie tylko wsi Kozubszczyzna ale i Gminy Konopnica.

Dziękujemy za to, że zechcieliście spędzić ten czas na integracji naszej małej wspólnoty jaką tworzymy jako mieszkańcy sołectwa Kozubszczyzna.

Data opublikowania: 11 czerwca 2014

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności