Kultura

Od 4 listopada 2010 r. BPGK posiada samodzielną stronę internetową
www.konopnica.bibl.pl

info_na_strone_640x480.jpg 

 

Laureaci konkursu „600-lecie Bitwy pod Grunwaldem”

 

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica zachęca do skorzystania ze zbiorów, wzbogaconych o zakupione ostatnio pozycje zarówno beletrystyczne, jak popularno-naukowe i dziecięce.

JESIEŃ W BIBLIOTECE

Jesień to piękna pora roku, to czas zbiorów warzyw, gromadzenia zapasów na zimę. Wokół jest bardzo kolorowo. Z drzew opadają różnokolorowe liście, kasztany i żołędzie,
a w ogrodach mnóstwo warzyw i owoców. 

W związku z tą wyjątkowo kolorową porą roku w filiach bibliotecznych Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica – w Motyczu oraz Zemborzycach Tereszyńskich
i Radawcu Dużym przy współpracy ze szkołą zorganizowano imprezy biblioteczne dla najmłodszych uczniów tamtejszych szkół podstawowych.Panie bibliotekarki przygotowując się do spotkań z dziećmi wyszukały książki związane z tematyką jesienną oraz inne potrzebne materiały. 
27 października w bibliotece w Zemborzycach Tereszyńskich „zaszumiało jesienią”. „Zerówka” witała tam jesień pośród kolorowych liści czytając jesienne wiersze, rozwiązując zagadki, rebusy i zadania oraz rozpoznając poprzez dotyk dary jesieni – warzywa i owoce. 
28 października w bibliotece w Motyczu grupa najmłodszych dzieci ze szkoły udała się
w „podróż do krainy jesieni”. Mali uczniowie rozpoznawali warzywa i owoce, rozwijając zmysły węchu, smaku 
i dotyku, rozwiązywali zagadki, a na koniec wykonywali kukiełki z warzyw. 
Warzywne ludziki można obejrzeć na wystawie w bibliotece w Motyczu. 
Również w bibliotece w Radawcu Dużym odbyło się spotkanie, na którym dzieci w oparciu o książki: „Świat zagadek”, „Kraina zagadek” oraz „Zagadki od morza do gór” odgadywały zagadki, także dotyczące jesieni i miło spędzały czas. 
Wszystkie imprezy biblioteczne były bardzo udane. Dzieci z chęcią brały udział 
w przygotowanych zabawach, wykazały się nie tylko zaangażowaniem, ale i kreatywnością, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejne takie spotkania.

DOTACJE MINISTERIALNE DLA BIBLIOTEKI

Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica starała się o dofinansowanie zakupu nowości książkowych w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: LITERATURA I CZYTELNICTWO. Priorytet 2: Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek.  Bibliotece przyznano 2271zł za co zakupiono 128 woluminów dla BPG Konopnica oraz jej filii.

ulotka_str1_dd.jpg ulotka_str2_c_dd.jpg 

Na tegorocznych obchodach Powiatowego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, bibliotekarze z całego powiatu lubelskiego spotkali się w gminie Konopnica. Spotkanie to miało wyjątkowy charakter, ponieważ dzień 4 czerwca niósł za sobą aż trzy okazje do świętowania: obchody święta bibliotekarzy, jubileusz 60-lecia Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica, a także 20 rocznicę obalenia komunizmu, odzyskania przez Polskę suwerenności.

Organizatorami uroczystości byli : Starosta Lubelski, Wójta Gminy Konopnica, Biblioteka Publiczna Gminy Konopnica oraz Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lublinie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się  pracownicy bibliotek publicznych, emeryci, dyrektorzy szkół z terenu gminy, poseł na sejm Jan Łopata, przedstawiciele: Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, Starostwa Powiatowego, Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublinie oraz Urzędu Gminy w Konopnicy.

Cześć oficjalna uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu, gdzie znajduje się jedna z filii bibliotecznych BPGK. Zgromadzeni goście wysłuchali wystąpień organizatorów  i gości oraz obejrzeli część artystyczną. Wystąpiła m.in. orkiestra dęta z Motycza oraz zespół tańca ludowego i współczesnego z Gimnazjum w Radawczyku Drugim.  

Na tę okoliczność dla biblioteki został zaprojektowany exlibris, opracowano także folder informacyjny i prezentację multimedialną, dotyczącą historii i działalności placówki. Na ręce pani Ewy Misztal – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Konopnica liczne dyplomy i listy gratulacyjne złożyli przedstawiciele władz oraz koleżanki i koledzy bibliotekarze: Paweł Pikula Starosta Lubelski, Jan Łopata Poseł na Sejm RP, Andrzej Leńczuk z Urzędu Marszałkowskiego, Joanna Czapska Wicedyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie oraz Małgorzata Pieczykolan Przewodnicząca Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Lublinie, Magdalena Kędra Dyrektor PBP w Lublinie, Mirosław Żydek Wójt Gminy Konopnica, a także bibliotekarze powiatu lubelskiego. Pozostałych pracowników biblioteki w Konopnicy także uhonorowano dyplomami i nagrodami.

Po poczęstunku w filii bibliotecznej w Motyczu goście udali się na spacer po grodzisku zwanym „Górą zamkową” w Motyczu, którego makietę mogli obejrzeć w „izbie pamięci” w szkole w Motyczu. Wizytę w filiach bibliotecznych w Radawcu Dużym i Zemborzycach Tereszyńskich poprzedziły odwiedziny na Lotnisku w Radawcu, gdzie zorganizowano 3 przeloty samolotem. Atrakcja ta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Zwieńczeniem uroczystości było spotkanie integracyjne w zajeździe „Kmicic” w Zembrzycach Dolnych,