XX-lecie samorządu terytorialnego.

dsc_4804_640x480_50.jpg

W tym roku obchodzimy dwudziestą rocznicę samorządu terytorialnego dsc_4804_640x480_50.jpgw Polsce. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze po II wojnie światowej, wolne wybory do władz lokalnych. Z tej okazji, dokładnie 20 lat później, radni Gminy Konopnica zebrali się na uroczystej sesji Rady Gminy Konopnica.

W sesji uczestniczyli między innymi: Poseł na Sejm RP Jan Łopata, Starosta Powiatu Lubelskiego Paweł Pikula, Członek Zarządu Województwa Arkadiusz Bratkowski, przedstawiciele służb mundurowych: Komendant Wojewódzki Policji Dariusz Działo, Komendant Miejski PSP Mirosław Hałas, księża oraz radni poprzednich kadencji od 1990.

Wójt  Mirosław Żydek nawiązując do dwudziestej rocznicy samorządu terytorialnego, zaprezentował dorobek naszej gminy na przestrzeni 20 lat jej funkcjonowania. Przedstawił najważniejsze osiągnięcia, inwestycje oraz przemiany jakie zaszły w Konopnicy w tym okresie.

Zwykle nie zastanawiamy się, jak na przestrzeni lat zmieniła się Konopnica –  z wiejskiego przedsionka Lublina w prężnie działającą jednostkę terytorialną, która stała się jednym z najbardziej pożądanych adresów powiatu lubelskiego.

Później, głos zabrał Pan Paweł Prokop – Prezes Fundacji Inicjatyw Menadżerskich,  w krótkim wykładzie przedstawił  genezę, charakterystykę oraz dorobek polskiej demokracji na tle ustrojów innych Państw.

 

Kolejna cześć uroczystej sesji Rady Gminy moglibyśmy śmiało zatytułować „nagrody i odznaczenia”.
Z dumą informujemy, iż lista nagrodzonych jest długa, co oznacza, że nasza gmina bogata jest w społeczników aktywnie zaangażowanych w życie lokalnej społeczności, gotowych pełnić  trudną posługę samorządowca.

 

Rozpoczął Pan Jan Buczma – Zastępca  Dyrektora Wydziału Certyfikacji Funduszy Europejskich Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, który w zastępstwie Pani Wojewody Genowefy Tokarskiej przekazał  medale Wojewody za całokształt działalności społecznej dla Pana Mariana Żydka  – wieloletniego radnego naszej gminy oraz Pana Hieronima Gołofita, długoletniego  Wójta Gminy Konopnica. Obydwaj nagrodzeni odbierali wyróżnienia za szczerym wzruszeniem wśród gromkich braw.

 

Wójt wraz z Przewodniczącym Rady Gminy wręczyli odznaczenia „Zasłużony dla Gminy” dla  Hieronima Gołofita, Mariana Żydka oraz Edwarda Wójcika. Następnie wyróżnieni zostali radni i sołtysi, którzy pełnili swoje funkcje przez co najmniej 3 kadencje. Pamiątkowe statuetki otrzymali:

– Marian Żydek

– Andrzej Duda

– Jerzy Brodziak

– Jan Kołodziejczyk

– Jan Stefaniak

– Jerzy Jakubas

– Jan Krzyszczak

– Stanisław Majczak

– Roman Rybacki

– Edward Wójcik

– Henryka Krusińska

– Stanisław Palak

– Jan Tomasik

– Leszek Mazurek

– Roman Mędykowski

 

 

Wyjątkową atmosferę spotkania tworzyły doniosłość uroczystości – powaga okrągłej rocznicy pierwszych wyborów do władz lokalnych, w połączeniu z radością nagrodzonych i dumą z dokonań, osiągnięć i postępu jakie nastąpiły w naszej gminie w ciągu ostatnich lat.  

 

My ze swej strony życzymy naszym samorządowcom wielu sukcesów i samych słusznych decyzji, unikalnej sztuki kompromisu i oby ich działania i decyzje zawsze przyczyniały się do dobrobytu naszej gminy.

 

__________________________________________________________________________________

Uroczysta sesja Rady Gminy podobnie, jak wiele gminnych uroczystości nie byłaby możliwa dzięki finansowemu wsparciu życzliwych osób:

Panów:

Jacka Strugalskiego  – właściciela Hotelu Kmicic,

Jerzego Podgórskiego –  właścicielowi  Firmy  „ IGORD”

Mariusza Znoja –  właścicielowi  Firmy  „Handrysz”

Jerzego Sieńko –  prezesowi GS Konopnica

oraz Pani Alicji Majczak.

 Serdecznie  Państwu dziękujemy.

Data opublikowania: 15:24, 15 czerwca 2010

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności