święto Plonów 2009 za nami

1.jpg

Dożynki Powiatu Lubelskiego i Gminy Konopnica  1.jpg

Ostatnia niedziela sierpnia to już tradycyjnie czas obchodów dożynek gminnych. Tak jak w latach poprzednich Wójt Gminy Konopnica – Mirosław Żydek zorganizował święto Plonów wspólnie ze Starostą Powiatu Lubelskiego – Pawłem Pikulą. Tegoroczne uroczystości na lotnisku w Radawcu zgromadziły prawdziwe tłumy publiczności. Organizatorzy postarali się, by każdy znalazł tu coś interesującego dla siebie.

Zgodnie z programem, dożynki 2009 rozpoczął tradycyjny korowód i msza święta. Gminy powiatu lubelskiego oraz przedsiębiorcy i rolnicy przygotowali swoje stoiska wystawowe. Tak jak z zeszłym roku Gmina Konopnica prezentowała się w ramach Lubelskiej Grupy Działania „Kraina Wokół Lublina”, która zorganizowała „mini wioskę” wystawową. Popołudniowy program artystyczny wypełniły występy Dziecięcej Orkiestry Dętej ze Szkoły Podstawowej w Motyczu oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół im. Ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie,   Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica” oraz Zespołu Regionalnego z Ukrainy.

Gminy powiatu lubelskiego przygotowały piękne wieńce dożynkowe. Zgodnie z tradycją konkurs odbył się w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. Komisja przyznała nagrody i dyplomy ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Lublinie za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca – odpowiednio: 700 zł, 500 zł i 300 zł oraz 200 zł dla każdego zaprezentowanego wieńca. W tym roku najpiękniejszy wieniec tradycyjny przygotowałam gmina Wojciechów, drugie miejsce zajęła gmina Wysokie. Na trzecim miejscu uplasował się wieniec wykonany przez KGW z Marynina.
Spośród wieńców współczesnych pierwsze miejsce zajęła gmina Jastków, drugie gmina Jabłonna, a trzecie gmina Strzyżewice.

Rozstrzygnięte zostały także konkursy na „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” – OR KRUS w Lublinie. Laureatami etapu wojewódzkiego są Państwo Anna i Tomasz Wożniakowie z Jastkowa.

W kategorii „Zagroda Wiejska” najładniejszą posesją Powiatu Lubelskiego wybrano w tym roku tę należącą do Państwa Bożeny i Artura Szostaków ze Spław. Pozostali wyróżnieni to: Pani Elżbieta Paruch z Bogucina – miejsce drugie, Pani Mirosława Kaznowska ze Starego Gaju – miejsce trzecie.
Natomiast w kategorii „Zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna” najpiękniejszą posesją okazała się być należąca do Pana Tadeusz Mazura z Bychawy. Drugie miejsce otrzymali Państwo Małgorzata i Krzysztof Pieczykolan z Kozubszczyzny, a trzecie – Pani Grażyna Dębińska z Trojaczkowic.

Tytuł „Piekarni Roku Powiatu Lubelskiego” otrzymało Przedsiębiorstwo Piekarnicze Sp. z o.o. w Lublinie za „Chleb młodości”. Drugie miejsce zostało przyznane Piekarni „POLA” ze Stasina za chleb prawdziwy żytni „WYGNANOWSKI”, natomiast trzecie miejsce otrzymała Piekarnia Haliny i Tadeusza Pęzioł za Pieróg jaglany.

 Największą atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, było wesołe miasteczko. Długie kolejki świadczyły o tym, że również ci nieco starsi zapragnęli mocniejszych wrażeń.

Wieczorny program artystyczny rozpoczął zespół Soundproof. Później na scenie pojawił się również zespół Cliver, Londyn, oraz gwiazda wieczoru – Elektryczne Gitary. Na zakończenie  radawieckie niebo rozświetlił bajeczny pokaz sztucznych ognii.

Galeria zdjęć

Data opublikowania: 08:59, 3 września 2009

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności