Pierwszy Rajd Dookoła Polski Aleksander 2008.

         
          19 czerwca na lotnisku w Radawcu wylądowali uczestnicy Pierwszego Rajdu Dookoła Polski Aleksander 2008. Rajd ten został zorganizowany przez pana Zenona Lupinę – dyrektora Centrum Polskiego w Brukseli (nauczyciela fizyki i zajęć praktycznych ze szkoły w Konopnicy przed trzydziestoma laty). Celem jego było pokazanie  lotnikom z Niemiec, Francji i Beneluksu piękna naszego kraju.

          „To dla nas przede wszystkim dobra zabawa. Wielu z moich kolegów pilotów, których zaprosiłem, będzie w Polsce pierwszy raz. Chcę im pokazać, jak piękny jest nasz kraj. Mam nadzieję, że przyznają mi rację i będą naszymi ambasadorami u siebie” – mówił Lupina.

          Według planu w ciągu jedenastu dni piloci mieli przelecieć  nad regionami takimi jak Dolny i Górny śląsk, Małopolska, Podkarpacie, Wyżyna Lubelska, Mazowsze, Mazury, Pomorze. Najkrótszy odcinek trasy miał  150 km, najdłuższy 300 km. Na lotnisku w Radawcu pięć awionetek pojawiło się dokładnie szóstego dnia rajdu. Gości przywitał dyrektor aeroklubu  Adam Gruszecki i Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek. Pod czas poczęstunku składającego się między innymi z typowo polskich potraw: żurku i pierogów, lotnicy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami z rajdu.

          Pan Zenon zdradził nam pochodzenie nazwy rajdu Aleksander – od imienia jego ojca, który w dzieciństwie sporo opowiadał mu o lotnikach przyczyniając się w ten sposób do nowej pasji swojego syna. Wieczorem goście mieli okazję polatać balonami dzięki temu, że ich pobyt w Radawcu zbiegł się z obchodami Dni Konopnicy. Następnego dnia piloci udali się w kierunku Warszawy. Jeśli pogoda nie pomiesza szyków rajd powinien zakończyć się 24 czerwca w Szczecinie.

Data opublikowania: 16:41, 1 lipca 2008

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności