Zemborzyce – to jabłonie kwiatami obsypane
I modre chabry w zbożu i jasny śpiew skowronka.
I modre chabry w zbożu i jasny śpiew skowronka.
Zemborzyce – bliskie słowo
W nim serca wszystkie. Zembrzyce- zwykłe słowo
Czemu tak bliskie?
W nim serca wszystkie. Zembrzyce- zwykłe słowo
Czemu tak bliskie?
Zemborzyce – to czas dawny,
Zemborzyce – to czas bliski
To miły dom rodzinny i Matki oczy jasne
Zemborzyce – to jest mowa znajoma od kołyski
Zemborzyce – to my sami, to serca nasze własne!
Zemborzyce – to czas bliski
To miły dom rodzinny i Matki oczy jasne
Zemborzyce – to jest mowa znajoma od kołyski
Zemborzyce – to my sami, to serca nasze własne!
Sobota, 25 października 2014 r., słoneczny, choć nieco zimny, jesienny dzień. Jednak w Zemborzycach był to dzień szczególny, obchodziliśmy bowiem jubileusz 650-lecia powstania miejscowości. Dokładnie 25 października 1364 r, w Szydłowie, król Kazimierz Wielki wydał przywilej, w którym zezwalał Grzegorzowi, synowi Przybka zwanego Tatarzynem, na lokowanie wsi w lasach nad Bystrzycą, którą nazwano Zamborzicze.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Marcina, której przewodniczył ksiądz profesor Edward Walewander. Tuż po nabożeństwie grupa rekonstrukcyjna przedstawiła inscenizację podpisania aktu lokacji przez króla, a następnie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej.
O godz. 16.00 mieszkańcy Zemborzyc i goście spotkali się w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zemborzycach Tereszyńskich.
W tym niezwykłym wydarzeniu towarzyszyli nam również :
Jan Łopata – poseł na Sejm RP
dyrektor Andrzej Kloc – przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego
Daniel Słowik- dyrektor Biura Zarządu Wojewódzkiego PSL, który reprezentował również biuro poselskie Krzysztofa Hetmana, posła do Parlamentu Europejskiego,
Bożena Lisowska – Radna Sejmiku Wojewódzkiego,
Zofia Sieńko – Radna Powiatu Lubelskiego,
Mirosław Żydek – Wójt Gminy Konopnica
Konrad Banach – zastępca Wójta Gminy Konopnica,
Lucjan Orgasiński – zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony środowiska,
Ksiądz Stanisław Opiela – proboszcz parafii św. Marcina,
Księża Tomasz Nowaczek i Witold Gonciarz,
Radni Gminy Konopnica na czele z przewodniczącym Rady Gminy, p. Andrzejem Dudą,
Ryszard Łoziński,
Dyrektorzy sąsiednich szkół
Dyrektorzy i kierownicy instytucji współpracujących ze szkołą,
Sołtysi Zembrzyc,
Ochotnicza Straż Pożarna w Zemborzycach Tereszyńskich
Ideą uroczystości było przybliżenie mieszkańcom i wszystkim gościom historii i dziejów naszej Małej Ojczyzny. Bo jak pisał Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości.” By przypomnieć choć skrawek naszych dziejów, przygotowaliśmy krótki rys historyczny miejscowości, wystawę zdjęć pochodzących ze zbiorów zemborzyckich rodzin, a także wystawę dawnych sprzętów domowych i gospodarskich. Udało się nam także wydać biuletyn traktujący o historii Zemborzyc oraz karty pamiątkowe.
Uroczystości poświęcone obchodom jubileuszu rozpoczęły się częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów naszej szkoły. Była to opowieść o czasach przeszłych i teraźniejszych wsi królewskiej Zemborzyce, opowieść o miłości do skrawka ziemi, na którym wielu z nas się urodziło, mieszkało, ale i umierało, wreszcie opowieść o codziennym wrastaniu w ziemię sercu najbliższą.
Występ dzieci przyjęty został gorącymi owacjami, a na twarzach wielu osób widać było wzruszenie.
Tuż po części artystycznej dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która ma przypominać społeczności szkolnej i lokalnej o tym ważnym wydarzeniu, jakim jest 650-lecie istnienia Zemborzyc. Dokonał tego, w asyście strażaków, pan Jan Kołodziejczyk, człowiek, który przez wiele lat był radnym i dla Zemborzyc wielce się zasłużył. Następnie uczniowie naszej szkoły uroczyście przekazali na ręce Wójta Gminy Konopnica, pana Mirosława Żydka, akt lokacji Zemborzyc.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie nagród uczniom, którzy brali udział w konkursach: plastycznym, literackim i informatycznym, organizowanych pod hasłem „Moje Zemborzyce”
Na zakończenie części oficjalnej przygotowano miłą niespodziankę związaną z patronem parafii – św. Marcinem, biskupem z Tours. Z dniem św. Marcina, który przypada na 11 listopada, łączą się różne zwyczaje. Nade wszystko jednak znana jest pieczona „gęś św. Marcina” , dlatego nasi goście mogli skosztować pieczonej gęsiny.
A potem rozpoczęło się sąsiedzkie biesiadowanie, podczas którego na wszystkich przybyłych czekało wiele atrakcji kulinarnych, np. grochówka strażacka, pierogi, cebularze i buracarze przygotowane przez tutejsze gospodynie. świętowali dorośli, ale bawiły się również dzieci. Największą frajdę sprawiła im zabawa wirtualną rzeczywistością, którą zapewniło stoisko wortalu zwiedzajlubelskie.pl
Sobotnie spotkanie miało charakter sentymentalny. Udało się nam stworzyć niepowtarzalną atmosferę, ciepły i swojski klimat, a szkoła znów stała się sercem Zemborzyc. Największą dla nas nagrodą były ciepłe słowa, których wiele padło z ust społeczności lokalnej i naszych gości.
Jednak uroczystość nie odbyłaby się, gdyby nie ludzie o wielkim sercu, którzy wspierali nas materialnie, a także niejednokrotnie poświęcali swój wolny czas, by wspierać nasze działania.
Dziękujemy:
· Panu Hubertowi Mącikowi – za pomoc w przygotowaniu wystawy zdjęć,
· Pani Beacie Opałce – za ogromne zaangażowanie i zbieranie pamiątkowych fotografii,
· Panu Marcinowi Kozłowskiemu – za ufundowanie tablicy pamiątkowej,
· Ochotniczej Straży Pożarnej w Zembrzycach,
· Zajazdowi Kmicic,
· Hotelowi Korona,
· Hotelowi Trzy Róże,
· Restauracji Staropolski Sas,
· Pani Joannie Nieradko, właścicielce Sklepu Spożywczo-Przemysłowego „Markecik”
· Piekarni GS Konopnica,
· Przedsiębiorstwu Piekarskiemu przy ul Zemborzyckiej w Lublinie
· Studiu Graficzno-Reklamowemu Piotr Cichosz
Jednak przede wszystkim dziękujemy radnym i sołtysom Zemborzyc: Piotrowi Gołębiowskiemu, Ryszardowi Zalewskiemu, Tomaszowi Krzewińskiemu, Henryce Gołębiowskiej Władysławie Kubeckiej, Elżbiecie Muszyńskiej. To dzięki Państwa zaangażowaniu i ogromnej pomocy udało się przygotować tak wspaniałą uroczystość