Obchody 620-lecia Radawca Dużego -24 czerwca 2018 r.

Niedzielne uroczystości w Radawcu Dużym zostały zorganizowane dla uczczenia  kilku  wydarzeń,   przede wszystkim jubileuszu  620 lat Radawca Dużego, bowiem w 1398 r. po raz pierwszy w dokumentach pojawia się nazwa Radawjecz (czyli nasz Radawiec). Aby świętować  najważniejsze i długo oczekiwane przez strażaków z OSP Radawiec Duży włączenie jednostki  do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Poprzez to  święto  chcieliśmy także  rozpowszechnić   historię  Radawca, a  namiastka przedstawionej wiedzy historycznej  miała być  wstępem do świętowania  obchodów 100 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości (uroczystości z tej okazji odbędą się pod koniec września pod Urzędem Gminy).   To również okazja do podzielenia się z mieszkańcami  radością z ukończenia I etapu rewitalizacji  obszaru gminy – czego efektem jest przebudowany budynek  Spółdzielni Usług Rolniczych z przeznaczeniem na  świetlicę oraz bibliotekę.

Wszystkie te okoliczności podsumowaliśmy piknikiem rodzinnym i zorganizowaniem najmłodszym wspaniałej zabawy  z  mnóstwem  atrakcji.

Od godziny 14-tej na boisku rozpoczęła się tzw. część nieoficjalna uroczystości. Co prawda, pogoda nie  nastrajała do zabaw na powietrzu, ale wszystkie zaplanowane punkty programu zostały zrealizowane. Rozpoczęły dzieci z Przedszkola „Honoratka” wspaniałym polonezem , po czym śpiewały wakacyjne piosenki. To zapewne za ich przyczyną ciemne chmury kilka razy ustępowały miejsca słońcu . I wówczas mogliśmy choć na chwilę włączyć dmuchańce i potańczyć z dziećmi przed sceną.

Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Motycza,  pomimo zimna zgromadził liczną, wierną publiczność. Pani Jolanta Żydek   opowiadała o dziejach  Radawca  Dużego , od początków średniowiecza  poprzez wojnę, aż do czasów współczesnych. Na zakończenie  nauczycielka przeprowadziła sprawdzian wiedzy – za prawidłowe odpowiedzi zamiast ocen wręczała koszulki  z limitowanej serii „Radawiec Duży  620 lat”. Bowiem na okoliczność obchodów Dnia Radawca Dużego i świętowania wspaniałego jubileuszu opracowaliśmy w urzędzie logo obchodów. Znalazły się na nim kościół i samolot, gdyż  już od czasów II wojny światowej lotnisko pełniło ważną  rolę strategiczną, natomiast marzenie mieszkańców o własnej parafii  i  kościele  ziściło się w 1982 roku wraz z budową kaplicy, a następnie w 1995 r. konsekracją  nowego kościoła.

Następnie wystąpili uczniowie z  Koła Teatralnego Pacynka w  Szkole  Podstawowej w Radawcu, którzy  pod  kierunkiem p. Anny Plewik  wystąpili ze sztuką  pt. „Utopiec- okapek” Brawa dla wspaniałych młodych aktorów!

Dzięki wsparciu wielu osób i instytucji udało nam się zapewnić  wiele atrakcji : watę  i lody dla dzieci, kiełbaski i grochówkę , fotobudkę, odbyć wirtualną  podróż  „zwiedzaj lubelskie.pl”. Miłośnicy wojska i militariów mogli  dowiedzieć się o pracy wojska , wykonać pamiątkowe zdjęcie z karabinem maszynowym, gdyż swoje stanowisko promocyjne mieli żołnierze  21 batalionu  lekkiej piechoty wojsk terytorialnych w Lublinie.

Jak przystało na imprezę  strażacką , nasi  ochotnicy zaprezentowali swoje umiejętności  w ratownictwie drogowym. Strażaczka Weronika komentowała na bieżąco działania grupy a podniosłe brzmienie muzyki Vangelisa tylko potęgował odbiór pokazu.

Ze względu na ciągły deszcz, aktorzy ze Stacji Teatr  wykazali się kreatywnością i przygotowali  scenerię do sztuki „Kop-ciuszek”  pod wiatą dawnego SUR. Ci,  którzy  nie widzieli wcześniej  przedstawienia byli zaskoczeni interpretacją znanej bajki oraz zwrotami akcji nawiązującymi do współczesnej rzeczywistości. Byli też tacy, którzy specjalnie przyjechali na ten występ, aby zrobić sobie powtórkę  z wrażeń pierwszego  przedstawienia  w Motyczu.
Po zakończonej  podróży  do krainy bajek nadszedł  czas na wspólne śpiewanie z Zespołem Rola.

Przysłowiową wisienką na torcie programu tego dnia , była możliwość wzniesienia się w balonem nad łąką. Z powodu niesprzyjającej aury myśleliśmy, że oczekiwana głównie przez najmłodszych atrakcja nie odbędzie się, jednak dzięki panu Adamowi Gruszeckiemu udało się i  gdy tylko ustał deszcz przywieziono balon. Wrażenia niezapomniane!

 

Agnieszka Skowronek-Skałecka

Data opublikowania: 13:52, 26 czerwca 2018

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności