Z muzycznym orszakiem wszyscy udali się w stronę remizy OSP, gdzie zorganizowany był festyn. Bogaty program artystyczny umilał czas dzieciom, młodzieży i dorosłym. Na ręce Marty Och, dyrektora SP w Motyczu oraz Antona Szaszkowa, dyrygenta orkiestry – wręczono odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Konopnica dla „Dziecięcej Orkiestry Dętej”. Orkiestra dała piękny koncert, a dzieci ze szkoły pokazały przedstawienie oparte na historii miejscowości. Ważnym wydarzeniem było poświęcenie remizy OSP przez ks. Stanisława Szatkowskiego.
Później Grupa Teatralna z Lesiec uraczyła zgromadzonych na festynie gości wspaniałym przedstawieniem pt. „Wesele”. Dzieci brały udział w warsztatach artystycznych, grach i zabawach, przejażdżkach konnych. Spotkanie mieszkańców było również okazją do spróbowania naszych lokalnych przysmaków, przygotowanych przez mieszkanki z parafii Motycz. Strażacy częstowali gorącą grochówką i kiełbaskami.
Wydarzeniami towarzyszącymi festynowi były: wystawa „150- rocznica Powstania Styczniowego”, wystawa prac malarskich Stanisławy Kotarskiej, wystawa fotografii „Pejzaż motycki”, prezentacje rękodzieła pracowni: „Koty Klamoty” Motycza, decoupage z „Domu Kultury” w Motyczu, ceramika z Ośrodka Działań Twórczych w Radawczyku Drugim. Wieczorem czas umilał wszystkim zespół muzyczny Rythmix, a pięknym akcentem na zakończenie festynu był pokaz tańca z ogniami.
Sobota upłynęła w radosnej atmosferze festynu, natomiast niedzielne uroczystości miały bardziej oficjalny charakter. Po nabożeństwie w Motyczu odbyła się promocja nowej książki ks. prof. Henryka Misztala pt. „Powroty do korzeni”- piękny zbiór refleksji i wspomnień. W „Domu Kultury” w Motyczu cieszyliśmy się wznowieniem pierwszej książki Czesława Maja „Zawieruchy” oraz wystawą „Dawny portret ślubny”, będącą podsumowaniem pierwszego etapu prac nad zbiorem fotografii z Gminy Konopnica.
Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie „Dni Motycza” serdecznie dziękujemy.
M.Sulisz