Złote Gody 2018

W dniu 10 listopada 2018r. w świetlicy OSP w Motyczu Leśnym  odbyła się uroczystość wręczenia medali ,,za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanych przez Prezydenta  Rzeczpospolitej Polskiej parom małżeńskim obchodzacym jubileusz 50 lat zawarcia związków małżeńskich, znany potoczne jako ,,Złote Gody”. Uroczystość otworzyła i prowadziła Pani Klaudia Widelska-Tracz, pracownik urzędu gminy.

W bieżącym roku ,,Złote Jubileusze” obchodzili Państwo:

 1. Bogusława i Tadeusz Grzesiak z Uniszowic,
 2. Teresa i Adolf Palak ze Sporniaka,
 3. Zofia i Stanisław Pałka z Radawca Dużego ,
 4. Teresa i Stanisław Piątek z Szerokiego ,
 5. Zofia i Stanisław Podleśni z Radawca Dużego,
 6. Marianna i Ryszard Pszczoła z Radawczyka Drugiego ,
 7. Maria i Stefan Puacz ze Stasina,
 8. Zofia i Henryk Rychło z Marynina,
 9. Alicja i Jan Segit z Motycza,
 10. Czesława i StanisławWilczek z Radawca Dużego,
 11. Kazimiera i Zygmunt Wolińscy z Konopnicy,
 12. Stanisława i Stefan Wróbel z Tereszyna,
 13. Marianna i Stanisław Zarajczyk z Zemborzyc Tereszyńskich,

świętujący 50 – tą rocznicę zawarcia związku małżeńskiego.

Odświętnie udekorowana sala i stoły oraz obecność par Jubilatów oddawały podniosłą, świąteczną atmosferę tego dnia. Na spotkanie zaproszono profesjonalny zespół wokalno-muzyczny ,,Show Time” z Niedrzwicy Dużej, aby mógł się zaprezentować i uprzyjemnić uroczystość. Przybyli także przedstawiciele rodzin Jubilatów, władz gminy oraz parafii w Motyczu. Swoja obecnością zaszczycili między innymi ks. kan Stanisław Szatkowski – proboszcz z Motycza, Pan Andrzej Duda – Przewodniczący Rady Gminy, Pan Mirosław Żydek – Wójt Gminy , Pani Anna Olszak – Zastępca Wójta, Jerzy Wójtowicz i Krzysztof Ostrowski – reprezentujący Urząd Stanu Cywilnego, Panie Małgorzata Sulisz, Dorota Sirow, Edyta Owczarska z urzędu gminy, Pani Sylwia Chochoł-Skocz – sołtys Motycza Leśnego.

Po powitaniu zaproszonych par małżeńskich, członków  ich rodzim oraz gości nastąpiły wystąpienia okolicznościowe.

Pan Wójt Mirosław Żydek stwierdził, że po 50 latach małżeństwa nadal błyszczy wasza miłość i promieniuje przykładem dla innych. Na waszych obrączkach czas wyrył historię życia, ale dochowaliście przysięgi małżeńskiej. Pół wieku wspólnego życia  jest przykładem miłości rodzinnej, wierności, wzajemnego  szacunku i  zrozumienia. Zacytował  słowa ewangelii wg św. Pawła ,, bez miłości człowiek byłby niczym, nic by nie zyskał , miłość jest cierpliwa, daleka od zazdrości, prawdziwa miłość nigdy nie ustaje.” Dla człowieka,  podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie można odpocząć, ale gniazdo jest tylko jedno.  Pan Wójt życzył Jubilatom szczęścia i szacunku ze strony najbliższych. Małżeństwo to przede wszystkim sakramentalny znak miłości Jezusa Chrystusa. Stąd obecność na uroczystości ks. kan. Stanisława Szatkowskiego, proboszcza z Motycza. Ksiądz pogratulował małżonkom ,,Złotego Jubileuszu”, życzył im miłości i radości na jeszcze wiele wspólnych lat. Stwierdził, że gdy są mocne  fundamenty miłości – to małżeństwo przetrwa trudności i kryzysy. Następnie poprowadził modlitwę w intencji Jubliatów oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Potem nastąpiła najważniejsza część spotkania, to jest dekoracja Jubilatów madalami ,, za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta RP, wręczenie dyplomów i kwiatów ufundowanych przez Wójta Gminy. Dostojne pary małżeńskie występowły przed front, gdzie Wójt Gminy Mirosław Żydek, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Duda oraz Zastępca Wójta Anna Olszak dekorowli Jubilatów medalami, wręczali legitymację, dyplomy i  bukiety czerwonych róż. Panie Dorota Sirow i Edyta Owczarska, z dużą gracją podawały wręczajacym medale, dyplomy i kwiaty. Państwo Zofia i Mieczysław Żydek z Radawca Dużego nie mogli przybyć na uroczystość  wręczania medali  ze względu na stan zdrowia. Przekazaliśmy im medale, dyplomy i kwiaty w miejscu zamieszkania życząc dużo zdrowia  i wszelkej  pomyślności. Po wręczeniu medali wzniesiono toast lampką szampana za zdrowie i pomyślność wyróżnionych par małżeńskich, a zespół wokalno-muzyczny odegrał tradycyjne ,,Sto lat”. Szczególnie pięknie wybrzmiały słowa dedykacji wygłoszonej przez prowadzącą przy okazji toastu ,, Niechaj wspólne życie i miłość staną się źródłem Waszej radości ”.

Następnie w krótkim programie artystycznym wystąpiła grupa teatralna – Stacja Teatr z naszej gminy, przedstawiając okolicznościowe scenki małżeńskie według Stefanii Grodzieńskiej. Swoim występem wprawiła wszystkich w wesoły, swobodny nastrój. Członkowie teatru otrzymali za występ gromkie brawa!

Kolejnym punktem uroczystości był wspólny obiad. Jubilaci wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi zajeli miejsca przy zastawionym odświętnie  stole. Przy poczęstunku, rozmowach, wspomnieniach oraz muzyce i tańcu upływał wspólnie spędzony czas. Utwory muzyczne nawiazywały do melodii z czasów młodości Państwa Jubilatów oraz do polskiej tradycji.

Następną miłą niespodzianką był wyjazd na salę tortu okolicznościowego z napisem  ,,Złote Gody”, jego krojenie i częstowanie Jubilatów oraz gości. W takiej dostojnej niecodziennej atmosferze  śmietankowo – owocowy tort, kawa czy herbata  smakują zupełnie inaczej, bo przypominają atmosferę  tamtych tortów i wesel sprzed 50 lat.  Można było odnieść wrażenie, że Jubilaci, w otoczeniu najbliższych członków swoich rodzin, przedstawicieli dzieci i wnuków oraz władz gminy Konopnica,  w atmosferze wyjątkowych rocznic – byli dumni z dochowania przysięgi małżeńskiej,  pomimo  różnych przeciwności i trosk. Obchody ,,Złotych Godów”  były dla Jubilatów szczególną okazją do tego, by się zatrzymać i spojrzeć wstecz na to, co osiągneli w ciągu minionych 50 lat. Był to rówież czas na podziękowanie sobie wzajemnie i Bogu za rozwój miłości i trwałości  małżeństw. I tej trwałości jak najdłużej życzymy Państwu Jubilatom z całego serca. Pani Małgorzata Sulisz uwieczniała momenty dekoracji madalami oraz cały przebieg uroczystości wykonując zdjęcia pamiątkowe, które zostaną przekazane na płytach DVD.

Miła atmosfera spotkania udzieliła się wszystkim obecnym i zapewne długo pozostanie w pamięci Jubilatów. A w przyszłym roku 2019 swoje ,, Złote  Jubileusze” będą obchodzić pary małżeńskie, które zawierały śluby cywilne   w 1969 roku.

Już można zadeklarować udział w uroczystości, która zapowiada się bardzio ciekawie.

Jerzy Wójtowicz

 

 

Data opublikowania: 09:20, 17 listopada 2018

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności