Złote Gody 2017

W dniu 28 października 2017r. w świetlicy OSP w Motyczu Leśnym odbyła się uroczystość wręczenia medali ,,za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej parom małżeńskim obchodzącym jubileusz co najmniej 50 – lat zawarcia związków małżeńskich, znany potocznie jako ,, Złote Gody”. Uroczystość otworzyła i prowadziła Pani Anna Skrzetuska – pracownik urzędu gminy.
W bieżącym roku ,, Złote Jubileusze”obchodzili Państwo:
Danuta i Władysław Tatara z Zemborzyc Dolnych,
świętujący 59 – tą rocznicę zawarcia związku małżeńskiego,
Krystyna i Władysław Birscy z Zemborzyc Podleśnych,
Helena i Stanisław Brodziak z Radawca Dużego,
Czesława i Zbigniew Filipek z Uniszowic,
Aleksandra i Janusz Gnieciak z Konopnicy,
Marianna i Bolesław Goliszek z Konopnicy,
Barbara i Bogusław Kamińscy z Kozubszczyzny,
Irena i Marian Łakota z Tereszyna,
Alicja i Eugeniusz Łbik z Uniszowic,
Irena i Stanisław Obara z Konopnicy,
Krystyna i Władysław Osuch ze Stasina,
Janina i Adam Przybyła z Zemborzyc Podleśnych,
Donata i Hipolit Słomka z Radawca Dużego,
Marianna i Adam Trzaska z Pawlina,
Helena i Mieczysław Wesołowscy z Radawca Dużego,
Marianna i Stanisław Wiejak z Radawca Małego,
Henryka i Władysław Wilczek z Radawca Dużego,
Zdzisława i Zdzisław Wilkołazcy z Lipniaka,
Stanisława i Józef Wróblewscy z Tereszyna,
Alina i Roman Zawadzcy z Uniszowic,
obchodzący 50 – te rocznice zawarcia związków małżeńskich.
Odświętnie udekorowana sala i stoły oraz obecność par Jubilatów oddawały podniosłą , świąteczną atmosferę tego dnia. Na spotkanie zaproszono profesjonalny zespół wokalno – muzyczny ,, Show Time” z Niedrzwicy Dużej, aby mógł się zaprezentować i uprzyjemnić uroczystość. Przybyli także przedstawiciele rodzin Jubilatów, władz gminy oraz parafii w Motyczu. Swoją obecnością zaszczycili m.in. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Pan Jan Łopata, ks.dr Maciej Staszak – rezydent z Motycza, Pan Andrzej Duda – Przewodniczący Rady Gminy, Pan Mirosław Żydek – Wójt Gminy, Pani Anna Olszak – Zastępca Wójta , Pani Marta Skulimowska – Skarbnik Gminy, Jerzy Wójtowicz i Krzysztof Ostrowski – reprezentujący Urząd Stanu Cywilnego.
Po powitaniu Jubilatów, członków ich rodzin oraz zaproszonych gości nastąpiły wystąpienia okolicznościowe. Pan Wójt Mirosław Żydek rozpoczął swoje wystąpienie rozważaniem czym jest małżeństwo. Według niego najlepsza jest definicja, że małżeństwo to przymierze mężczyzny i kobiety, przez które tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na wzajemne dobro oraz zrodzenie i wychowanie potomstwa. Następnie skupił się na filarach udanego związku. Najważniejsze, podstawowe filary to modlitwa, stół i łoże. Można je jeszcze bardziej uszczegółowić. Na pierwszym miejscu jest oczywiście miłość. Bo trwanie w miłości do drugiego człowieka decyduje o sukcesie małżeństwa. Ale również ważne są przyjaźń, namiętność, świadomość odmienności, umiejętność porozumiewania się, przygotowanie na zmiany i wzajemne poczucie bezpieczeństwa. W czasach ciągłej gonitwy potrzebne są również dobre relacje z rodziną, finanse dające stabilizacje i wspólnie spędzany czas. ,,Złote Gody”to niezwykły jubileusz oparty na dobrych i mocnych filarach. Pan Wójt życzył czcigodnym małżonkom dużo zdrowia oraz doczekania w dostatku i szacunku ze strony najbliższych kolejnych jubileuszy.
Z kolei Pan Poseł Jan Łopata pogratulował Jubilatom złotego jubileuszu 50 – lecia pożycia małżeńskiego i życzył im pomyślności, szczęścia i radości na jeszcze wiele wspólnych lat. Podziękował również za wspólną działalność i wielkie dokonania na terenie gminy Konopnica w okresie minionych 50 lat.
Wiceprzewodniczący Rady Powiatu i Sekretarz Gminy Konopnica Pan Konrad Banach ze względu na wcześniej podjęte zobowiązania służbowe nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ale skierował do Jubilatów życzenia, które odczytała Pani Anna Skrzetuska. Pan Konrad Banach stwierdził w liście, że małżeństwo to związek mężczyzny z kobietą, na wieczność dzięki sakramentalnej łasce Chrystusa . Życzył Państwu Jubilatom kolejnych jubileuszy i podziękował im za trwanie we wzajemnej miłości oraz za ,,wspólne ulepszanie świata”.
Małżeństwo to przede wszystkim sakramentalny znak miłości Jezusa Chrystusa i Kościoła. Stąd obecność księdza doktora Macieja Staszaka rezydenta parafii Motycz na uroczystości ,,Złotych Godów”. Ksiądz odczytał piękny i wymowny fragment Ewangelii wg Św. Mateusza o człowieku roztropnym, który dom swój zbudował na skale. Odnosząc te słowa do Jubilatów można stwierdzić, że gdy są mocne fundamenty miłości – to małżeństwo przetrwa trudności i kryzysy. Następnie ksiądz Staszak poprowadził modlitwę w intencji Jubilatów.
Potem nastąpiła najważniejsza część spotkania , to jest dekoracja Jubilatów medalami ,, za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, wręczenie dyplomów i kwiatów ufundowanych przez Wójta Gminy, oraz upominków od Pana Posła Jana Łopaty.
Dostojne pary małżeńskie występowały dostojnie przed front, gdzie poseł Jan Łopata, Wójt Gminy Mirosław Żydek, Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Duda dekorowali Jubilatów medalami, wręczali legitymację, dyplomy, upominki i bukiety czerwonych róż. Panie Klaudia Widelska – Tracz i Edyta Owczarska, z dużą gracją podawały wręczającym medale, dyplomy, legitymacje, upominki i kwiaty.
Państwo Danuta i Władysław Tatara z Zemborzyc Dolnych oraz Krystyna i Władysław Osuch ze Stasina nie mogli przybyć do świetlicy OSP w Motyczu Leśnym na uroczystość wręczenia medali ze względu na stan zdrowia. Przekazaliśmy im medale i dyplomy w miejscu zamieszkania życząc dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Po wręczeniu medali wzniesiono toast lampką szampana za zdrowie i pomyślność wyróżnionych par małżeńskich, a zespół wokalno – muzyczny odegrał tradycyjne ,,Sto lat”. Szczególnie pięknie wybrzmiały słowa dedykacji wygłoszonej przez prowadzącą przy okazji toastu ,, Niechaj miłość Wasza rozlewa się jak rzeka w sercach Waszych i we wszystkim co czynicie, niechaj wspólne życie stanie się źródłem Waszej radości ”. Przedstawicielka Jubilatów Pani Janina Przybyła podziękowała władzom i pracownikom gminy oraz osobiście Panu Wójtowi Mirosławowi Żydkowi za zaproszenie, przygotowanie pięknej uroczystości i docenienie Jubilatów. Słowa gorących podziękowań skierowała również do Posła Jana Łopaty za jego obecność i wsparcie.
Następnie w krótkim programie artystycznym wystąpiła grupa teatralna – Stacja Teratr z naszej gminy, przedstawiając okolicznościowe scenki małżeńskie z życia wzięte. Swym występem wprawiła wszystkich w wesoły, swobodny nastrój. Członkowie teatru otrzymali za występ gromkie brawa!
Kolejnym punktem uroczystości był wspólny, smaczny obiad. Jubilaci wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi zajęli miejsca przy zastawionym odświętnie stole. Przy poczęstunku, rozmowach, wspomnieniach oraz muzyce i tańcu upływał wspólnie spędzany czas. Utwory muzyczne nawiązywały do melodii z czasów młodości Państwa Jubilatów oraz do polskiej tradycji.
Następną miłą niespodzianką był wjazd na salę tortu okolicznościowego z napisem ,,Złote Gody”, jego krojenie i częstowanie Jubilatów oraz gości. W takiej dostojnej, niecodziennej atmosferze śmietankowo – owocowy tort, kawa czy herbata smakują zupełnie inaczej, bo przypominają atmosferę tamtych tortów i wesel sprzed 50 lat.
Można było odnieść wrażenie, że Jubilaci, w otoczeniu najbliższych członków swoich rodzin, przedstawicieli dzieci i wnuków oraz władz gminy Konopnica i zaproszonych gości, w atmosferze wyjątkowych rocznic – byli dumni z dochowania przysięgi małżeńskiej, pomimo rożnych przeciwności i trosk.
Jubileusz ,,Złotych Godów” był dla Jubilatów szczególną okazją do tego, by się zatrzymać i spojrzeć wstecz na to, co osiągnęli w ciągu minionych 50 lat. Był to również czas na podziękowanie sobie wzajemnie i Bogu za rozwój miłości i trwałość małżeństw. I tej trwałości jak najdłużej życzymy Państwu Jubilatom z całego serca.
Pani Małgorzata Sulisz, asystent do spraw kultury, uwieczniała momenty dekoracji medalami oraz cały przebieg uroczystości wykonując zdjęcia pamiątkowe, które zostaną przesłane Jubilatom na płytach DVD.
Miła atmosfera spotkania udzieliła się wszystkim obecnym i zapewne długo pozostanie w pamięci Jubilatów. A w przyszłym roku 2018 swoje ,,Złote Jubileusze” będą obchodzić pary małżeńskie, które zawierały śluby cywilne w 1968 roku. Już można zadeklarować udział w uroczystości, która zapowiada się bardzo ciekawie.

Jerzy Wójtowicz

Data opublikowania: 10:30, 21 listopada 2017

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności