Z wizytą z Ukrainy

32.jpg

 8 stycznia  Wójt Gminy Konopnica  gościł Wójta Gminy Sokolniki z Ukrainy – Michaiła Krise.

Bezpośrednią przyczyną do zaproszenia gościa był zamiar nawiązania współpracy zagranicznej z ukraińską gminą.

Ukraiński Rejon Pustomyty jest bowiem jednym z dwóch  regionów partnerskich  Starostwa Lubelskiego.
Przy okazji uroczytych obchodów 10-lecia funkcjonowania Powiatu Lubelskiego, w dniu  9 stycznia br., na które przybyli przedstawiciele Niemieckiego  Powiatu Main-Kinzig i Ukraińskiego Rejonu Pustomyty zaproszono również wójtów gmin partnerskich regionów.

Wójt Mirosław Żydek wraz ze swoim zastępcą i prezesem Stowarzyszenia     „Wspólne Korzenie”  Zbigniewem Wojciechowskim zadbali o to,  aby ukraiński  gość mógł zapoznać się zarówno z pięknymi terenami naszej gminy, jak również z zagadnieniami edukacji  i przedsiębiorczości.

Pierwszym miejscem, które odwiedził Wójt Krisa była Szkoła Podstawowa w Zemborzycach. Pani Dyrektor Anna Obara oprowadziła gości po szkole, opowiedziała o systemie polskiej edukacji. Warto zaznaczyć, że Pam Krisa był pod ogromnym wrażeniem wyposażenia sal lekcyjnych oraz nowej sali gimnastycznej.

Kolejnym punktem wizyty było odwiedzenie jednostki OSP w Pawlinie.  Nasz gość  porozmawiał ze strażakami, obejrzał wyremontowany budynek i nowo zakupione wozy strażackie.

Następnym punktem wizyty było odwiedzenie najbezpieczniejszego  gospodarstwa w kraju – Państwa Pietrzaków, gdzie przy rozmowach  o specyfice pracy w rolnictwie  degustowano wędliny i mięsa własnej produkcji.

Po południu delegacja udała się do Motycza, gdzie na jej przybycie oczekiwali prezes oraz pracownicy spółki Agram. Goście zostali oprowadzeni po hali produkcyjnej i zapoznani z historią i ze specyficzną działalności firmy.

Napięty harmonogram wizyty wymusił niestety skrócenie pobytu w Motyczu, ponieważ  w Urzędzie Gminy gościa oczekiwali Radni Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu  oraz pracownicy urzędu. Spotkanie było okazją  do wymiany doświadczeń oraz spostrzeżeń z wizyty.

Uwieńczeniem bogatego we wrażenia dnia był koncert w Teatrze Muzycznym  w Lublinie.

Wiemy, że wszyscy zaproszeni przedstawiciele Rejonu Pustomyty byli zadowoleni z wizyty. Była  to doskonała okazja by przedstawić im nasze województwo, wymienić doświadczenia, a przede wszystkim nawiązać wzajemne kontakty. Wójt Gminy Konopnica oraz Wójt Gminy Sokolniki wyrazili obustronną chęć współpracy, czego efektem ma być planowane na bieżący rok podpisanie porozumienia o współpracy między  gminami.

Data opublikowania: 10:35, 20 stycznia 2009

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności