Ostatni weekend sierpnia zapowiadał się pochmurnie i deszczowo. Organizatorzy gminno-powiatowych Dożynek 2010 zaczęli już nawet wątpić, czy publiczność dopisze….Ale dopisała!
Zgodnie z tradycją poprzednich lat Konopnica obchodzi święto Plonów wspólnie z Powiatem Lubelskim. Gratulacje za zorganizowanie całego przedsięwzięcia należą się zatem porówno: Wójtowi gminy Konopnica, Panu Mirosławowi Żydkowi i Staroście Lubelskiemu Panu Pawłowi Pikule. A jest czego gratulować! Z roku na rok, coraz większa liczba wystawców wpisuje Konopnickie dożynki w obowiązkowy kalendarz wydarzeń.
Tegoroczna wystawa sprzętu rolniczego i pokazu sztuki ludowej wzbudzała duże zainteresowanie wśród zwiedzających. Można było z bliska przyjrzeć się pracy kowala i podziwiać prawdziwe dzieła sztuki, które tworzył przy użyciu młota.
Zdecydowanym hitem były regionalne potrawy i przysmaki, po które ustawiały się kolejki. Stoły uginały się pod misami z pierożkami, pasztecikami, ciasteczkami i ciastami. Każdy mógł skosztować tych wspaniałości i oczywiście zakupić wyjątkowy asortyment wykonany wprawnymi rękami zręcznych gospodyń. Dla każdego coś dobrego: od kruchych ciasteczek i miodu po chleb ze smalcem.
Nieodzownym symbolem święta Plonów są wieńce dożynkowe. Każda wieś przygotowuje własną kompozycję z kwiatów i płodów rolnych. Kunszt i wykonanie są tak samo ważne jak ciekawy pomysł aranżacji wieńca. W tym roku w kategorii wieńców tradycyjnych najwyżej oceniono:
I miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Olszanka
II miejsce: Gospodynie i sołtys ze wsi Tomaszówka
III miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Halinówka
III miejsce: Koło Gospodyń Wysokie
-W kategorii wieńców współczesnych:
I miejsce: Koło Gospodyń ze Stasina (gmina Wojciechów)
II miejsce: Koło Gospodyń Wiejskich Radawiec Duży
III miejsce: Panie z Gałęzowa Kolonia II
III miejsce: Zespół Ludowy Lisowiacy
Ogromne zainteresowanie publiczności wzbudziły pokazy w wykonaniu policjantów, strażaków i straży granicznej. Poza możliwością zobaczenia z bliska wyposażenia i sprzętu jakim dysponują, funkcjonariusze przygotowali pokazy sprawności i technik działania.
Pokazy tresury psów policyjnych uświadomiły wszystkim, że szybkość czworonożnych funkcjonariuszy nie pozostawia przestępcom cienia szansy na ucieczkę. Chyba każdy z oglądających przekonał się jak skuteczny w swojej pracy jest doskonale wyszkolony pies. Państwowa Straż Pożarna zaprezentowała pokaz sekcji chemicznej i umundurowania, a prawdziwą gratkę dla zwiedzających przygotowali funkcjonariusze Nadbużańskich Oddziałów Straży Granicznej. Ich pokaz przypominał prawdziwe kino akcji: pościgi samochodowe, odbicie zakładnika, użycie helikoptera (funkcjonariusze byli opuszczani i wciągani na linie na pokład), wymiana ognia (amunicja co prawda nie ostra, ale wrażenie pełnego autentyzmu jak najbardziej zachowane). Publiczność śledziła ponad godzinny „występ” z zapartym tchem!
Po godzinie 17.00 rozpoczęła się część artystyczna Dożynek, ale już wcześniej publiczność mogła posłuchać prawdziwych talentów muzycznych. Wystąpiła: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Zespołu Szkół im. Ks. A. Kwiatkowskiego z Bychawy, Zespół Pieśni i Tańca „Apis” z Pszczelej Woli, Zespół Rock & Fire z Gimnazjum w Krzczonowie oraz zespół regionalny z Ukrainy.
Późnym popołudniem na scenę wyszedł zespół TOPLESS. Po nim wystąpiły jeszcze Rewia Lwowska i BenyA. Tegoroczną mega gwiazdą Dożynek był zespół BAD BOYS BLUE. Publiczność bawiła się przy największych hitach muzyki dance lat 80-tych i 90-tych.