W Sejmie ze smakiem


Inspirowani tradycją. To nowe hasło promocyjne naszej gminy, które zadebiutowało w Sejmie RP. Towarzyszyło wernisażowi Grupy Twórczej Motycz, która pokazała 11 prac z cyklu „Ich portret” oraz słynną już w Polsce diaporamę. Do tego bezprecedensowego wydarzenia doszło dzięki inicjatywie, wsparciu i zaangażowaniu Jana Łopaty, Posła na Sejm RP, Mirosława Żydka, Wójta Gminy Konopnica i kilku osób które wcześniej współpracowały przy wystawie w „Domu Kultury” w Motyczu.

 

W wernisażu oprócz członków Grupy Twórczej „Motycz”, mieszkańców, władz gminy Konopnica , Rady Gminy wzięli udział Eugeniusz Grzeszczak, wicemarszałek Sejmu i Jan Bury, przewodniczący klubu Parlamentarnego PSL, który postawił Konopnicę za wzór mądrej Polski Lokalnej, gdzie mieszkańcy realizują swoje pasje. Wystawę odwiedziło wielu znanych polityków, gościem specjalnym wernisażu był Premier RP Donald Tusk, który czuł się na wernisażu jak w domu.

Nie da się ukryć, że magnesem stał się stół zastawiony lokalnymi przysmakami z naszej gminy. Panie z KGW Sporniak pod kierownictwem Wiesławy Dados przygotowały na wernisaż 300 pierogów z łososiem i szpinakiem, 3 słoje tradycyjnych ogórków kiszonych na wodzie źródlanej, które tak posmakowały Panu Premierowi oraz rewelacyjny smalec z borowikami, którego bardzo szybko zabrakło. Panie z KGW z Motycza Góry pod kierownictwem Zofii Kuś upiekły 2 blachy kaszarza, placka gryczanego z serem. Furorę zrobiły dwie blachy szarotki z kapustą, zwanej kapuściarzem, którą upiekła Danuta Kliczka. Donald Tusk zachwycał się także chlebem pszenno-żytnim na zakwasie wypieczonym przez Janinę Kowalską, która upiekła także 30 fajercarzy i przygotowała 4 słoiki paprykowego dżemu. Pikantny sos z papryki i pomidorów przygotowała także Ewa Żydek. Oba sosy doskonale pasowały do rewelacyjnych kozich serów z kozieradką od Ewy Maciejko. Na deser było 222 sztuk babeczek z czekoladą i wisienkami z nalewki – dzieło Ewy Żydek.

Warszawska promocja naszej Gminy w Sejmie miała jeszcze jeden wymiar, i to bardzo uroczysty. W Sali Kolumnowej Sejmu odbywał się uroczysta sesja Rady Gminy Konopnica, co zdarza się bardzo rzadko. Nie da się ukryć, że to nasz wspólny sukces, na który pracowało bardzo wiele osób. – Z serca za to wszystkim dziękuję – mówi Mirosław Żydek, wójt Gminy Konopnica.

– Wystawa fotografii Grupy Twórczej „Motycz”, przepiękne nostalgiczne śpiewanie dziewczynek z Konopnicy. A na stołach chleb, kozi ser, pierogi i doskonały świeży sok tłoczony z jabłek z Lubsadu Ludzkiej twarzy dostał dzisiaj Sejm RP – napisała Dorota Minta z czasopisma „Zwierciadło”. Nic dodać, nic ująć.

Smaki Konopnicy okazały się hitem wernisażu Grupy Twórczej Motycz w Sejmie. Postanowiliśmy zebrać przepisy na zaprezentowane potrawy. I A w „Domu Kultury” w Motyczu narodził się pomysł, żeby przepisy spisać, potrawy sfotografować i przystąpić do przygotowania przewodnika „Smaki Konopnicy”, w którym pokażemy także ciekawe miejsca, zabytki i ludzi z pasją.

Małgorzata Sulisz

Data opublikowania: 14:45, 15 listopada 2012

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności