SPEKTAKLE TEATRU KURTYNA Z KRAKOWA

W miesiącu kwietniu i maju do Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim oraz Szkół Podstawowych z terenu gminy Konopnica, tj. Stasina, Radawca Dużego, Konopnicy, Motycza, Zemborzyc Tereszyńskich zawitał gościnnie Teatr „Kurtyna” z Krakowa z cyklem widowisk teatralnych o tematyce profilaktycznej. Były to między innymi przedstawienia, pt.: „Internetowa pułapka”, „światełko w tunelu”, ”Życie nie po to jest, by…”, „ Niemy krzyk”.

Teatr "Kurtyna" jest najstarszym Teatrem Profilaktycznym w Polsce został założony w 2000 roku w Krakowie. Do jego podstawowej działalności należy organizowanie przedstawień teatralnych, profilaktycznych na terenie całej Polski. Spektakle z prelekcjami adresowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalistów i młodzieży ponadgimnazjalnej. Oferta programowa zawiera również warsztaty z zakresu profilaktyki przemocy i uzależnień oraz szkolenia dla osób dorosłych.  

Widowisko „światełko w tunelu” porusza problem przemocy i agresji w szkole wśród dzieci i młodzieży. Opowiada historię chłopca, który na własnej skórze doświadczył przemocy zarówno w domu jak i szkole. Sfrustrowany ciągłymi upokorzeniami przenosi swoją złość i agresję na kolegów, bije ich, wyłudza pieniądze jest niegrzeczny w stosunku do nauczycieli. Pojawiają się u niego problemy z nauką. Jego kłopot i zmiany w zachowaniu zauważa wychowawca klasy, który przełamuje nieufność chłopca i stara się jemu pomóc. Na szczęście wszystko dobrze w spektaklu się kończy, a to dlatego by uświadomić młodym ludziom, że jeżeli mają problemy i nie potrafią ich sami rozwiązać mogą zawsze liczyć na pomoc osoby dorosłej. 

„Internetowa pułapka" opowiada zdarzenie z życia dziewczynki. Dziewczynka uczy się w szkole podstawowej, jest wrażliwym dzieckiem nie sprawiającym problemów wychowawczych. Jak każdy nastolatek sprawnie porusza się w internecie, jest nim zafascynowana. Wszystko się zmienia kiedy Maja zaczyna nawiązywać znajomości na portalach społecznościowych a poznani rówieśnicy coraz bardziej jej imponują. W szkole dziewczynka zaczyna stronić od koleżanek, zamyka się w sobie, liczą się tylko nowi przyjaciele. Poprzez anonimowość internautów stwarzający możliwości oszukiwania i dręczenia innych ludzi. W spektaklu zwrócono uwagę na samotność dzieci, brak możliwości rozmowy o problemach z osobami dorosłymi, ucieczkę w świat wirtualny. 

Żywiołowa reakcja publiczności, mądre i trafne odpowiedzi naszych uczniów na pytania aktorów po zakończonych spektaklach świadczą, że przedstawienia mogły się podobać i że problemy tam pokazane pozostaną jedynie „grą  aktorską”. Widowiska teatralne były finansowane z funduszy Komisji d/s. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach wydatków na profilaktykę uzależnień.

 

Pełnomocnik Komisji ds. Rozwiązywania

Problemów Alkoholowych przy UG Konopnica

Data opublikowania: 14 maja 2013

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności