Sejm Dzieci i Młodzieży już za nami! Relacja młodych posłów z Gimnazjum w Radawczyku Drugim z wizyty w Warszawie

31 maja i 1 czerwca to nieprzerwanie od 22 lat wielkie święto w Sejmie. W pierwszy dzień czerwca obchodzimy Dzień Dziecka, a prezentem jest udział w obradach młodzieżowego parlamentu. W tym roku tematem przewodnim były miejsca pamięci. W związku z tym, pierwszy dzień w Warszawie spędziliśmy na ich zwiedzaniu. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się wiele na temat wybranych pomników, które upamiętniały II wojnę światową oraz Powstanie Warszawskie, poznaliśmy też ciekawe historie dotyczące Warszawy. Jednym z etapów wycieczki po miejscach pamięci w naszej stolicy był Cmentarz Powązkowski. Mogliśmy odwiedzić m.in. groby Władysława Gomułki, Wojciecha Jaruzelskiego, Kazimierza Deyny. Duże wrażenie na większości posłów zrobiły groby „Rudego”, „Alka”, „Zośki”. Znaliśmy ich bowiem tylko z książek.

Po powrocie do hotelu niecierpliwie oczekiwaliśmy kolejnego dnia – każdy na swój własny sposób. Po nieprzespanej nocy nastał wyczekiwany dzień – 1 czerwca – święto dzieci w sejmie. Z samego rana wyjechaliśmy na Wiejską. Tam czekali na nas przedstawiciele kół i klubów poselskich. Młodzi posłowie mieli możliwość zrobienia zdjęcia ze znanym posłem lub ministrem obecnym wśród nas. Po 2 godzinach spędzonych na zwiedzaniu sejmu, udaliśmy się na salę plenarną, gdzie czekały nas trzygodzinne obrady. Po przywitaniu młodych posłów przez marszałka sejmu Pana Marka Kuchcińskiego, Jakub Żebrowski marszałek SDiM rozpoczął obrady naszego sejmu. W pierwszej części mogliśmy wysłuchać wystąpień zaproszonych gości. Później do głosu dopuszczono młodych posłów, którzy poruszali różne tematy. W trzeciej części posiedzenia młodzi posłowie głosowali nad uchwałą, która wraz z załączonymi poprawkami została przyjęta przez większość sejmową. Po zakończeniu obrad udaliśmy się na obiad do restauracji sejmowych.

Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Czas naszej przygody również dobiegł końca, choć niespiesznie było nam do domu. Wspólnie uznaliśmy, że była to wartościowa wizyta. Udział w obradach SDiM  dostarczył nam wspaniałych przeżyć i nigdy nie zapomnimy tej przygody.

 Adrian Kuzioła, Agnieszka Drózd

 link do Dziennika Wschodniego : http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mlodziez-z-wojewodztwa-lubelskiego-w-roli-poslow-i-poslanek,n,1000181420.html

Data opublikowania: 12:55, 8 czerwca 2016

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności