„ZŁOTE GODY – 2015 r.”

W dniu 11 października 2015 r. w świetlicy OSP Motycz Leśny odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej parom małżeńskim obchodzącym jubileusze co najmniej 50 – lat zawarcia związków małżeńskich, zwana potocznie jako „Złote Gody”.
Uroczystość otworzyła i prowadziła Anna Skrzetuska. Następnie został wyrecytowany przez Magdalenę Wadowską wiersz autorstwa Pana Czesława Maja – nieżyjącego już poety z Motycza pt: „W 50 –tą rocznicę ślubu”.
W bieżącym roku „Złote Jubileusze” obchodziło aż 19 par, a byli to Państwo :

Teresa i Jan Staniak z Szerokiego
Alina i Stanisław Gieroba z Motycza Leśnego
Irena i Stanisław Woch z Motycza Leśnego
Marianna i Kazimierz Szulc z Radawca Dużego
Zofia i Jan Stoleccy z Zemborzyc Dolnych
Henryka i Stanisław Romanowscy z Uniszowic
Janina i Edward Pyszniak z Zemborzyc Tereszyńskich
Józefa i Stanisław Pierzchalscy z Konopnicy
Wiesława i Henryk Pajduszewscy z Kozubszczyzny
Henryka i Stanisław Olszak z Zemborzyc Tereszyńskich
Teresa i Tadeusz Krzewińscy z Zemborzyc Podleśnych
Danuta i Stanisław Golianek z Zemborzyc Tereszyńskich
Irena i Jan Gąska z Motycza – Józefina
Władysława i Stanisław Fus z Tereszyna
Zofia i Edward Bałabuch z Zemborzyc Podleśnych
Halina i Adam Słomniccy z Zemborzyc Tereszyńskich
Janina i Józef Żydek z Radawca Dużego
Krystyna i Henryk Palak z Kozubszczyzny
Czesława i Krzysztof Jaworscy z Radawca Dużego

Państwo Teresa i Jan Staniak z Szerokiego obchodzili 58 –mą rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, zaś pozostałe pary 50 – tą rocznicę ślubu.
Po powitaniu Jubilatów i ich rodzin nastąpiło powitanie przybyłych gości w osobach :
Ks. dr Macieja Staszaka – rezydenta w Parafii Motycz,
Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pana Jana Łopatę, który corocznie zaszczyca uroczystość swoją obecnością,
Ministra Infrastruktury i Rozwoju Pana Marcelego Niezgodę,
Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu i Sekretarza Gminy Konopnica Pana Konrada Banacha,
Przewodniczącego Rady Gminy Konopnica Pana Andrzeja Dudę,
Wójta Gminy Konopnica Pana Mirosława Żydka,
Zastępcę Wójta Gminy Konopnica Panią Annę Olszak,
Asystenta Wójta do spraw kultury Panią Małgorzatę Sulisz,
Pracownika Urzędu Gminy i Sołtys Motycza Leśnego Panią Sylwię Chochoł – Skocz,
Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Konopnicy Pana Jerzego Wójtowicza,
Zastępcę Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Konopnicy Pana Krzysztofa Ostrowskiego,
Pracownika Urzędu Gminy Panią Magdalenę Wadowską.

Udekorowana odświętnie sala i stoły, palące się drwa w kominku oraz obecność par Jubilatów oddawały podniosłą atmosferę tego dnia. Na spotkanie zaproszono profesjonalny zespół wokalno-muzyczny z Agencji Artystycznej w Lublinie, aby mógł się zaprezentować
i uprzyjemnić uroczystość.
W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Konopnica – Mirosław Żydek zacytował „Hymn
o miłości” z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian oraz nawiązał w rozważaniach do roli żony i męża w małżeństwie i rodzinie. Podziękował Jubilatom za wspólne dokonania oraz życzył im dużo radości i szacunku ze strony najbliższych.
Poseł Jan Łopata życzył małżonkom z gminy Konopnica obchodzącym „Złote Gody” satysfakcji zdrowia i pomyślności, podkreślił również wielkie dokonania Gminy Konopnica
w ostatnich latach przy udziale lokalnej społeczności.
Z kolei Minister Infrastruktury i Rozwoju Pan Marceli Niezgoda stwierdził, że na naszych oczach unowocześnia się infrastruktura drogowa i mieszkaniowa, w tym budynki użyteczności publicznej. Pan Minister pogratulował Jubilatom zaszczytnego jubileuszu
i wspólnych osiągnięć.
Następnie Ks. Maciej Staszak gratulował Jubilatom przeżytych wspólnie lat oraz poprowadził modlitwę w ich intencji.
Potem nastąpiła najważniejsza część spotkania, to jest dekoracja Jubilatów medalami
„Za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta RP, wręczanie dyplomów i kwiatów ufundowanych przez Wójta Gminy. Także Poseł Jan Łopata ufundował upominki dla Jubilatów oraz listy okolicznościowe, zaś ksiądz z Motycza przekazał różańce dla Jubilatów.
Dostojne pary małżeńskie występowały kolejno przed front, gdzie Poseł Jan Łopata,
Minister Infrastruktury i Rozwoju Pan Marceli Niezgoda, Wójt Gminy Konopnica Pan Mirosław Żydek, Przewodniczący Rady Andrzej Duda i ksiądz Maciej Staszak dekorowali Jubilatów medalami przyznanymi przez Prezydenta RP, wręczali legitymacje, dyplomy, różańce i bukiety czerwonych róż. Państwo Czesława i Krzysztof Jaworscy z Radawca Dużego nie mogli przybyć na uroczystość wręczenia medali. Życzymy im dużo zdrowia
i pomyślności. Medale, kwiaty, dyplom gratulacyjny zostały przekazane Państwu w miejscu zamieszkania.
Po wręczeniu medali wzniesiono toast lampką szampana za zdrowie i pomyślność wyróżnionych par małżeńskich, a zespół wokalno-muzyczny odegrał tradycyjne „Sto lat”.
W imieniu Jubilatów głos zabrała Pani Jadwiga Misztal. Przypomniała osobę Pana Józefa Muchy – nieżyjącego mieszkańca Motycza Leśnego, który ufundował działkę i był inicjatorem budowy strażnicy OSP w Motyczu Leśnym. Wyraziła swoje uznanie na rzecz zorganizowania uroczystości „Złotych Godów” .Następnie wystąpiła w krótkim programie grupa teatralna „Stacja Teatr” z Gminy Konopnica i przedstawiła okolicznościowe scenki małżeńskie według Stefanii Grodzieńskiej, wprawiając tym gości i jubilatów w wesoły nastrój z odrobiną humoru.
Jubilaci wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi zajęli miejsca przy zastawionym odświętnie stole. Smaczny poczęstunek przygotowała Firma „FARMER” z Motycza Leśnego. Pomocą na parkingu służyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Motyczu Leśnym. Przy rozmowach, wspomnieniach oraz muzyce i śpiewie w wykonaniu zespołu muzycznego upłynął wspólnie spędzony czas. Utwory muzyczne nawiązywały do melodii
z czasów młodości Państwa Jubilatów oraz do polskiej tradycji.
Kolejną miłą niespodzianką był wjazd na salę tortu okolicznościowego z napisem „Złote Gody”, a następnie jego krojenie i częstowanie Jubilatów oraz gości, przy kawie
i herbacie. W takiej dostojnej, niecodziennej atmosferze śmietankowo-owocowy tort, kawa czy herbata smakują zupełnie inaczej, bo przypominają atmosferę tamtych tortów i wesel sprzed 50 lat.
Można było odnieść wrażenie, że Jubilaci, w otoczeniu najbliższych członków swoich rodzin, przedstawicieli dzieci i wnuków oraz władz gminy Konopnica i zaproszonych gości , w atmosferze wyjątkowych rocznic – byli dumni z dochowania przysięgi małżeńskiej, pomimo różnych przeciwności i trosk.
Pani Małgorzata Sulisz uwieczniała momenty dekoracji medalami oraz całego przebiegu uroczystości wykonując zdjęcia pamiątkowe, które zostaną przesłane Jubilatom na płytach CD.
Miła atmosfera całego spotkania udzieliła się wszystkim obecnym i prawdopodobnie na długo pozostanie w pamięci Jubilatów.
A w przyszłym roku 2016 – swoje „Złote Jubileusze” będą obchodzić pary małżeńskie, które zawierały śluby cywilne w 1966 r., już można zadeklarować udział w uroczystości, która zapowiada się bardzo obiecująco i ciekawie.

Wadowska Magdalena

Data opublikowania: 14:54, 19 października 2015

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności