Polsko-litewski projekt wymiany młodzieży „ Z miłością przez wieki” rozpoczęty

Na ten dzień  z niecierpliwością czekali uczniowie zarówno Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zemborzycach Tereszyńskich  oraz Senųjų Trakų Kęstučio pagridinė mokykla w Starych Trokach.

Jeszcze niedawno dzieliły nas od międzynarodowego działania miesiące i dni, a dziś – 6 października 2019 r. grupy polska i litewska rozpoczęły pierwszy dzień projektu. Dzień  naprawdę bardzo pracowity. Spotkanie zapoczątkowaliśmy wspólnym obiadem. Później był czas na integrację, podział na firmy młodzieżowe – utworzono trzy grupy zadaniowe – teatralną, scenograficzną i medialną i wyznaczenie zadań. Młodzież przystąpiła do pierwszych prac nad scenariuszem.

Wspólne działania potrwają do 12 października. Zakończą się  wystawieniem spektaklu teatralnego ukazującego motyw miłości na przestrzeni wieków. Spotkanie z miłością rozpoczniemy w czasach prehistorycznych i wędrując przez starożytność, średniowiecze, renesans, romantyzm, lata 30. dotrzemy aż do współczesności. Na uczestników projektu czekają warsztaty teatralne, wyjazd do Kazimierza Dolnego ( w ruinach zamku będziemy czerpać inspiracje do scen średniowiecznych), przeprowadzenie sondy ulicznej, wieczór polski i litewski,  ale przede wszystkim występ przed społecznością szkoły i środowiskiem lokalnym w SP w Zemborzycach Tereszyńskich. Dodatkową atrakcją jest wystawa polskich i litewskich zdjęć ślubnych wzbogacona informacjami o  zwyczajach weselnych w obu krajach.

Podsumowując, czeka nas dużo pracy, ale także ogrom zabawy. Już dziś widać, ze wszyscy będą uczestniczyć w nietypowej lekcji języka polsko-litewsko- angielskiego. Mamy nadzieję, że nasz miłosny projekt pozostanie na długo w pamięci.

 

Aneta Putowska

 koordynator projektu

Data opublikowania: 13:17, 12 listopada 2019

Kategorie: Aktualności, Ogłoszenia

Inne Aktualności