i nie może być wymazana z pamięci Europy”
Jan Paweł II
KATYŃ
PAMIĘTAJMY…
1940-2010
W piątek, 30 kwietnia, w Szkole Podstawowej w Zemborzycach Tereszyńskich, odbyły się obchody 70 rocznicy mordu katyńskiego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, radni, sołtysowie, przedstawiciel lubelskiego Kuratorium Oświaty, Komendant Straży Pożarnej oraz dzieci, młodzież i mieszkańcy Zemborzyc pragnący oddać cześć bohaterom.
Pani Dyrektor Anna Obara serdecznie powitała zgromadzonych gości oraz podziękowała im za przybycie oraz chęć uczczenia pamięci tych, którzy zginęli walcząc za Ojczyznę.
Uroczystości rozpoczęła msza, odprawiona w intencji ofiar Katynia przez ks. Witolda Gąciarza z parafii pw. św.Marcina. Kolejnym elementem obchodów była uroczysta akademia, która została przygotowana przez dzieci pod kierunkiem p. Anny Miciuły i p. Anny Piszczatowskiej. Podczas występu uczniowie przybliżyli uczestnikom spotkania tragiczne losy jeńców wojennych zamordowanych przez wojska sowieckie w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie i innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego. Obchody miały szczególny charakter. Uczestnicy wspominali nie tylko oficerów pomordowanych w 1940 roku, ale także tych, którzy zginęli trzy tygodnie wcześniej, 10 kwietnia 2010 roku, lecąc oddać hołd pomordowanym. Akademia zakończyła się odśpiewaniem Roty przez wszystkich zebranych.
Po części artystycznej przyszedł czas na wystąpienia naszych Gości. Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Kuratorium Oświaty – Pan Wizytator Janusz Rećko, który podziękował przybyłym za pamięć o bohaterach i zwrócił szczególną uwagę na to, jak ważna jest ta pamięć wśród najmłodszych. Następnie krótkie przemówienie wygłosił Pan Ryszard Łoziński – Kronikarz Zemborzyc, przybliżając zebranym historię niewoli państwa polskiego. Po nim głos zabrał Wójt Gminy Konopnica – Pan Mirosław Żydek, który również zwrócił uwagę zebranych na fakt, iż żyjemy w wolnej Polsce i o wydarzeniach katyńskich możemy mówić jawnie, bez strachu. Poprosił zebranych, zwłaszcza młodzież, o dochowanie pamięci o pomordowanych Polakach.
Mały poczęstunek dla gości zakończył uroczystość.
Udział dzieci w obchodach był znacznie szerszy, na co dowodem jest ich uczestnictwo w konkursach, które odbyły się wcześniej. Uczniowie, po zapoznaniu się z tematyką związaną ze zbrodnią katyńską, wzięli udział aż w czterech konkursach: wiedzy o Katyniu, konkursie poetyckim, plastycznym oraz multimedialnym. Prace uczniów zostały wystawione w gablocie, natomiast dzieci, które napisały wiersze, odczytały swoje prace.
Obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej stały się ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Pozwoliły, by prawda o tych tragicznych wydarzeniach była obecna w świadomości społeczności szkolnej. Zarówno konkursy przeprowadzone w kwietniu, jak i same piątkowe obchody, przyczyniły się do tego, by nawet najmłodsi uczniowie zapoznali się ze zbrodnią popełnioną przez Związek Radziecki.
Można mieć nadzieję, że te i podobne uroczystości sprawią, że prawda Katynia nie będzie wymazana z pamięci Europy i świata.