GIMNAZJALISTKI Z RADAWCZYKA DRUGIEGO CHCˇ śWIADOMIE I AKTYWNIE UCZESTNICZYĆ W DEMOKRACJI

„DZIAŁAM, WIĘC JESTEM” – GIMNAZJALISTKI Z RADAWCZYKA DRUGIEGO CHCˇ śWIADOMIE I AKTYWNIE UCZESTNICZYĆ W DEMOKRACJI !!!

Lekcja demokracji „na żywo” – czemu nie? I to w najlepszym wydaniu. Bo od kogo pobierać naukę, jak nie od samych polityków, którzy w dziedzinie demokracji są prawdziwymi ekspertami. Naszymi gośćmi byli przecież: Jan Łopata – Poseł na Sejm RP, Krzysztof Hetman – Marszałek Województwa Lubelskiego, Mirosław Żydek – Wójt Gminy Konopnica, Konrad Banach – Zastępca Wójta, Andrzej Duda – przewodniczący Rady Gminy. A najlepszą formą poznawania opinii innych jest oczywiście dyskusja. Tak świadomego obywatelstwa uczą się właśnie gimnazjaliści z Radawczyka Drugiego!

Uczniowie, politycy, radni, nauczyciele i rodzice spotkali się 7 kwietnia 2014 r. o godz. 8.30 na sali gimnastycznej. Celem spotkania była oczywiście debata, poświęcona sprawom uczestnictwa młodzieży w demokracji. Jako młodzi ludzie stojący u progu dorosłości, mieliśmy wspaniałą okazję poznać tradycyjne metody wpływania na władzę, ale także porozmawiać z naszymi gośćmi i ekspertami na temat tego, czy pomiędzy wyborami obywatele również mogą przyczyniać się do decyzji władz gminy, powiatu i województwa. Poznaliśmy różne perspektywy i punkty widzenia, o demokracji rozmawialiśmy przez pryzmat kraju, województwa, gminy, miejscowości, szkoły. A ponieważ nasi eksperci wiele uwagi poświęcają młodzieży, zatem zaznajomienie się z ich opiniami było tym cenniejsze. Podczas spotkania każdy z dyskutujących mógł przedstawić swój punkt widzenia i wyjaśnić, co to znaczy uczestniczyć w demokracji, na czym polega aktywność społeczna, które z metod i narzędzi są najbardziej skuteczne i dlaczego? Padały pytania, dyskutowano. Dowiedzieliśmy się, że gimnazjaliści mogą brać udział w zebraniach sołeckich i tam przedstawiać swoje pomysły na inicjatywy.

Spotkanie było bardzo ciekawe i młodzi ludzie wynieśli z niego klika cennych nauk oraz wniosków: należy brać aktywny udział w demokracji, uczestnicząc w wyborach, dzisiaj do samorządu uczniowskiego, w przyszłości w wyborach samorządowych, parlamentarnych i w eurowyborach. Odpowiedzialność jest najważniejsza. Nieodpowiedzialny jest ten, kto nie głosuje. Warto być aktywnym obywatelem, dzięki temu mamy wpływ na otaczający nas świat. My młodzi mamy prawo głosu i powinniśmy z niego korzystać.

Debata już za nami, ale zrodziła ona również wiele ciekawych pomysłów na aktywność młodzieży. Zatem niedługo znów o nas usłyszycie. Przecież zbliżają się eurowybory …
Laura Zdybel, Antonina Małocha

Data opublikowania: 12:20, 9 kwietnia 2014

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności