Czerwiec w Gimnazjum w Radawczyku Drugim będzie gorący. Wymiany międzynarodowe za ponad 60 000 PLN pozyskane z Polsko- Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży!

8-osobowy zespół uczniów z Gimnazjum w Radawczyku Drugim zafascynowany sensem edukacji pozaformalnej po realizacji projektu ,,Polsko-ukraińskie horyzonty kulturalne – Przemyśl…” postanowił zawalczyć o ponowne tego typu  wrażenia w wymiarze wielokulturowym i artystycznym. Młodzież z klas I – III  (Angelika Klimek, Weronika Olszak, Jakub Dudek, Szymon Dudek, Michał Frais-Ligaj, Jan Radzikowski, Adam Klimek, Patryk Kamiński) pod kierunkiem p. Lidii Skubisz, dzięki kontaktom międzynarodowym i pomocy dyrektora szkoły p. Andrzeja Cywińskiego, a także w wyniku otwartości na współpracę p. prezes Elżbiety Nowak, gdyż  pod skrzydłami Stowarzyszenia ,,Skaut”, napisała 7-dniowy program wymiany międzynarodowej: ,,Tradycje filmem zapisane – polsko-litewski dialog międzykulturowy”.

Instytucją rozpatrującą wnioski był Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, który w tegorocznym ogólnopolskim konkursie przyjął 78 programów, z czego większość  rozpatrzono negatywnie. Wniosek napisany przez naszą młodzież uznano jako bardzo wartościowy merytorycznie jak i finansowo, przeznaczając najwyższą kwotę spośród wszystkich 32 zaakceptowanych wniosków,  konkretnie

 33 227,22 PLN

Tym razem autorzy spełnią swoje marzenia współpracując z Litwinami z okolic Kowna, którzy należą do Stowarzyszenia „Spartuolia”, poznając praktycznie kulturę sąsiadów, obyczaje, tradycje, a zarazem tajniki sztuki filmowej. To właśnie film z zakresu dialogu międzykulturowego będzie wytworzonym przez uczestników produktem, którego projekcję zaprezentują przed szerszym audytorium. Inicjatywa odbędzie się w Darłowie nad Morzem Bałtyckim w czerwcu br.

            Jednak dla Gimnazjalistów z Radawczyka możliwości do rozwoju będzie jeszcze więcej. Projekt autorski p. Lidii Skubisz również doceniono,  przeznaczając 27 456,13 PLN. To oferta dla artystów zafascynowanych metafizyką sztuki, magią sceny i innowacyjną kreacją rzeczywistości. Teatrem poważnym i parodią w konwencji teatru cieni uczestnicy  będą poznawać siebie i innych poprzez tworzenie i zabawę. Za cel nadrzędny szkoła już tradycyjnie przyjęła zbliżenie międzynarodowe, nawiązanie przyjaźni i odkrycie własnego potencjału.

Projekt odbędzie się w Bieszczadach, w połowie czerwca br.  Uczestnikami będzie grupa 10 osób z ”Vilniaus rajono Maišiagalos LDK Algirdogimnazija” zaangażowanych w działania artystyczne w wieku 13-17 l. oraz 10 osób z Gimnazjum im. W. Pola w Radawczyku Drugim (13-16 l.) działających w teatrze szkolnym.

            W ten niekonwencjonalny sposób nauczania, staramy się rozwijać osobowości i talenty naszych uczniów. Kompetencje społeczne jakich nabywają dzięki edukacji pozaformalnej  w perspektywie  dorosłego życia wydają się niepodważalne. Pozyskiwanie funduszy na realizacje własnych planów;  determinacja w dążeniu do celu, wielogodzinny wysiłek intelektualny, praca zespołu w czasie wolnym od lekcji, spotkania i inne rozwiązania logistyczno-organizacyjne, są tego wyraźnym przykładem. Brawo! Jesteśmy z Was dumni!

Lidia Skubisz.

Data opublikowania: 08:20, 18 kwietnia 2016

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności