Ach… Co to była za niedziela…

obraz_008.jpg

      

       Tegoroczne dożynki mamy już za sobą. W pamięci pozostaną na długo wspomnienia fantastycznej zabawy.
      
       Niedzielny poranek 31 sierpnia 2008r. przywitał nas wspaniałym słońcem. Już po raz dziewiąty lotnisko w Radawcu było miejscem święta Plonów organizowanych wspólnie przez Powiat Lubelski i Gminę Konopnica. Z radością informujemy, że dopisała zarówno pogoda, jak
i  doskonała frekwencja publiczności. W tym roku funkcję Starosty i Starościny Dożynek dumnie sprawowali pani Barbara Kliczka i Pan Grzegorz Rakiel.

Galeria zdjęć

      

Jak każe zwyczaj, obchody rozpoczęto barwnym korowodem dożynkowym i mszą świętą. Każdy
z  odwiedzających mógł obejrzeć ekspozycję konkursowych wieńców dożynkowych. Każdy z nich stanowił oryginalną konstrukcję wykonaną z płodów rolnych. Jury rozdało nagrody w dwóch kategoriach: wieńce współczesne oraz wieńce tradycyjne.  Klasyfikacja przestawia się następująco:
a)      wieńce współczesne:
I miejsce – Maciejów (gmina Wysokie) za 12 bochenków chleba symbolizujących 12 miesięcy
w roku,
II miejsce – Bogucin (gmina Garbów) za Matkę Boską z Dzieciątkiem,
III miejsce – Bychawka (gmina Bychawa) za Krzyż wyklejany ziarnami zbóż.
b)      wieńce tradycyjne:
I miejsce – Halinówka (gmina Wojciechów)
II miejsce – Zemborzyce (gmina Konopnica)
III miejsce – Garbów
       Publiczność była pod wielkim wrażeniem oryginalności i staranności wykonania każdej zgłoszonej pracy, gdyż same w sobie stanowiły prawdziwe dzieła sztuki.
Rozstrzygnięty został również  konkurs o tytuł najładniejszego gospodarstwa Powiatu Lubelskiego. Pierwszą nagrodę zdobyli Państwo Daśko z gminy Zakrzew. Drugie miejsce przypadło Pani Bożenie Kędzierskiej z gminy Niedrzwica Duża. Na trzecim miejscu uplasował się Pan Henryk Maj z gminy Konopnica. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
       Część artystyczną Dożynek rozpoczął występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Zespołu Szkół w Bychawie. Po nich swoje występy zaprezentowały również: Zespół Pieśni i Tańca "APIS" z Pszczelej Woli, Zespół Regionalny z Francji – Rakwlaz oraz Zespół Regionalny z Chorwacji KUD Husain.
       Tłumnie przybyła publiczność mogła przy dźwiękach muzyki ludowej oglądać pawilony wystawowe przygotowane przez gminy, urzędy, szkoły oraz przedsiębiorców
i rzemieślników. Olbrzymią popularnością cieszyła się „wioska” Lokalnej Grupy Działania – „Kraina Wokół Lublina”, czyli wspólna prezentacja gmin wchodzących w skład LGD. Przygotowano tu wyjątkowe atrakcje dla zwiedzających. Zorganizowano specjalny kącik konkursów i zabaw dla dzieci, a wszyscy chętni mogli usiąść w kokpicie udostępnionego przez Aeroklub Lubelski samolotu. Z dumą informujemy, że szczególnie obleganym miejscem w „wiosce” był namiot wystawowy naszego Urzędu Gminy.
       Dożynki to zdecydowanie święto dla całej rodziny, dlatego organizatorzy zadbali
o rozrywkę dla odwiedzających w każdym wieku. Na radawieckie lotnisko zawitało Wesołym Miasteczku i choć wydawałoby się, że jest to propozycja skierowana do najmłodszych, na rozświetlonych karuzelach bawili się wspaniale dzieci, młodzież i rodzice. Zmęczeni zabawą mogli posilić się chlebem ze smalcem, kwaszonymi ogórkami, oraz wszelkiego rodzaju potrawami z grilla, korzystając z bogatego zaplecza gastronomicznego.
       Przy promieniach zachodzącego słońca, w iście rock-and-roll`owy nastrój publiczność wprowadził zespół Backbeat. W rytmach przebojów Elvisa Presleya, Chucka Berry`ego
i The Beatles ich występ otworzył muzyczną część wieczoru. Po nich na scenę wszedł Marek Tranda wraz z zespołem wprowadzając bardziej nastrojowe klimaty. Kiedy mrok spowił niebo nad płytą lotniska, scena rozbłysła feerią świateł i na scenę weszła oczekiwana przez wszystkich – Maryla Rodowicz! Takiego koncertu Konopnica już dawno nie widziała! Publiczność szalała, wtórując piosenkarce we wszystkich utworach.  Setki gardeł śpiewały „Niech żyje bal”, „Małgośkę” i  „Kolorowe jarmarki”. Pani Maryla zaprezentowała najwyższej klasy show! Wszyscy zgromadzeni byli pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu, zaangażowania i niedoścignionemu talentowi Pani Rodowicz. Oczywiście, bez bisów się nie obyło! Przysłowiową wisienką na torcie był pokaz sztucznych ogni, którzy zakończył obchody święta Plonów 2008r.

Data opublikowania: 08:09, 4 września 2008

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności