15 – jubileuszowe – Dożynki Gminy Konopnica i Powiatu Lubelskiego


1 września oczy całej Lubelszczyzny zwróciły się na Radawiec Duży. Piętnaste Dożynki Gminy Konopnica i Powiatu Lubelskiego okazały się niezwykłe, nie tylko dzięki jubileuszowi.

Najważniejsze wydarzenie dla Gminy w całym roku, święto rolników, wieńczące cały rok ciężkiej pracy w polu. Miesiące planowania, przygotowań i trudów. Wszystko po to, by w ten jeden dzień wszystko było dopięte na ostatni guzik. Tegoroczne Dożynki upłynęły pod znakiem zabawy i całkiem nowych atrakcji. 
Już od początku, od godziny 10, czuć było specyficzną atmosferę i napięcie uczestników. Delegacje gminne stały w rzędzie ze swoimi wieńcami i czekały na przemarsz w korowodzie. W bramie stali: Wójt Gminy Konopnica i Starosta Powiatu Lubelskiego. Witali delegacje tradycyjnymi wypiekami i trunkami. Korowód wkroczył pod pięknie udekorowaną scenę, goście zajęli miejsca i rozpoczęły się obrzędy dożynkowe, przygotowane przez zespoły ludowe.

Wójt w powitalnym przemówieniu przyrównał uprawianą ziemię do przyjaciółki oraz przywołał powieść „Chłopi”, aby pokazać, że praca nadaje sens wiejskiemu życiu. Pouczająco mówił o trwałości przyrody i ludzkim przemijaniu. Jego słowa na pewno utkwiły w pamięci wszystkim.
 Szczególny charakter miała Msza św., którą celebrowali ks. Konrad Dobrowolski i ks. Jan Domański. Wzięli w niej udział delegacje wszystkich gmin oraz zaproszeni goście.

Dożynki to nie tylko tradycja, dziękczynna Msza św., ale również czas rozstrzygnięcia wielu konkursów, wręczania nagród, gratulacji. Chlubę naszej gminie przyniósł pan Marian Policha, który zajął drugie miejsce w konkursie na „Najładniejszą Posesję Powiatu Lubelskiego”. Na tegorocznych Dożynkach, po raz pierwszy publiczność miała możliwość wybrania najładniejszego wieńca, spośród 40 zgłoszonych. Zwyciężył ten z Garbowa, który triumfował również w konkursie wieńców tradycyjnych. Nowością była też nagroda dla szczęśliwca, który oddał swój głos – 500 złotych. 

Nasza gmina zaprezentowała osiem wieńców. Za najpiękniejszy wieniec Gminy Konopnica uznano pismo święte z krzyżem, wyplecione przez Mieszkanki Konopnicy. Drugie miejsce, za wiejską chatę, przyznano Gospodyniom z Marynina, a trzecie zdobył ogromny dzban z Radawca Dużego. Jury nie miało łatwego wyboru, bo wszystkie wieńce były ciekawe i starannie wykonane, a każdy kłos zboża świadczył o mozolnej pracy wykonawczyń.

Interesującym miejscem była wioska LGD „Kraina wokół Lublina”, zrzeszająca gminy powiatu lubelskiego. Każda z nich przygotowała swoje reprezentacyjne stoisko. Można było spróbować regionalnych specjałów, zapoznać się z ofertą turystyczną lub zakupić lokalne rękodzieło. Nasz gminny namiot był jednym z najbardziej przytulnych i najładniej udekorowanych. W tym roku nawiązaliśmy do tradycji sadowniczych gminy dekoracjami z owoców: jabłek i śliwek oraz gałęzi drzew i siana. Prawdziwy, swojski namiot, godny gospodarza imprezy, przyciągał gości, nawet w chwilach, gdy odpychał ich deszcz i wiatr.
Po południu rozpoczęły się występy zespołów muzycznych, a wszystko to było preludium do wieczornych koncertów Gosi Andrzejewicz i gościa specjalnego – Patrycji Markowskiej.
Tegoroczne Dożynki – święto wszystkich rolników – można uznać za udane. Mimo, że przez cały dzień szyki krzyżowała kapryśna pogoda, to gorący temperament gości i swojska atmosfera nadały temu świętu wyjątkowy charakter. Mieszkańcy i organizatorzy mogą być dumni. Z niecierpliwością można wyczekiwać już przyszłorocznych Dożynek, które z pewnością ponownie przyniosą chlubę naszej gminie.
Michał Ciężak  

Data opublikowania: 11:10, 5 września 2013

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności