W dniu 16 listopada 2019 r. w świetlicy OSP w Motyczu Leśnym odbyła się uroczystość wręczenia medali ,,za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznanych przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej parom małżeńskim obchodzącym jubileusz 50 lat zawarcia związków małżeńskich, znany potoczne jako ,,Złote Gody”. Uroczystość otworzyła i prowadziła Pani Anna Skrzetuska, pracownik urzędu gminy. W bieżącym roku ,,Złote Jubileusze” obchodzili Państwo:
Helena i Jan Augustowscy z Radawca Dużego,
Halina i Jerzy Brodziak z Radawca Dużego,
Marianna i Wiesław Czępińscy z Motycza Leśnego,
Urszula i Wacław Dębińscy z Zemborzyc Wojciechowskich,
Lucyna i Tadeusz Drzazga z Marynina,
Eugenia i Henryk Dziudek z Konopnicy,
Kazimiera i Eliasz Fijałkowscy z Kozubszczyzny,
Anna Planda-Frąk i Jan Frąk z Zemborzyc Podleśnych,
Janina i Adam Gąska z Motycza,
Danuta i Jan Goljanek z Zemborzyc Podleśnych,
Maria i Marian Łajca z Uniszowic,
Irena i Stanisław Mendel z Tereszyna,
Alina i Adam Michalscy z Konopnicy,
Grażyna i Henryk Olszak z Marynina,
Kazimiera i Józef Podsiadło z Motycza,
Maria i Zbigniew Podskarbi z Uniszowic,
Stanisława i Władysław Stańczyk z Marynina,
Krystyna i Jan Tomasik z Motycza,
Antonina i Stanisław Urban z Szerokiego,
Zofia i Edward Winniccy z Zemborzyc Podleśnych,
Stanisława i Edward Wypych z Marynina,
Elżbieta i Krzysztof Zarańscy z Lipniaka.
Odświętnie udekorowana sala i stoły oraz obecność par Jubilatów oddawały podniosłą, świąteczną atmosferę tego dnia. Na spotkanie zaproszono profesjonalny zespół wokalno-muzyczny z Markuszowa, aby mógł się zaprezentować i uprzyjemnić uroczystość. Przybyli także przedstawiciele rodzin Jubilatów, władz gminy oraz parafii w Motyczu. Swoją obecnością zaszczycili między innymi: Ks. kan Stanisław Szatkowski – proboszcz z Motycza, Pan Jan Łopata – Poseł na Sejm RP, Pan Andrzej Duda – Przewodniczący Rady Gminy, Pan Mirosław Żydek – Wójt Gminy, jako gospodarz uroczystości, Pani Anna Olszak – Zastępca Wójta, Jerzy Wójtowicz i Krzysztof Ostrowski – reprezentujący Urząd Stanu Cywilnego, Panie Małgorzata Sulisz, Anna Skrzetuska, Dorota Wójtowicz i Edyta Owczarska z urzędu gminy.
Po powitaniu zaproszonych par małżeńskich, członków ich rodzin oraz gości nastąpiły wystąpienia okolicznościowe.
Pan Wójt Mirosław Żydek stwierdził, że po 50 latach małżeństwa nadal błyszczy wasza miłość i promieniuje przykładem dla innych. Na waszych obrączkach czas wyrył historię życia, ale dochowaliście przysięgi małżeńskiej. Z odrobiną humoru i cytując wielkich myślicieli przedstawił odpowiedzialność za podejmowanie decyzji w małżeństwie przez mężczyznę i kobietę. Pół wieku wspólnego życia jest przykładem miłości rodzinnej, wierności, wzajemnego szacunku i zrozumienia. Pan Wójt życzył Jubilatom szczęścia i szacunku ze strony najbliższych.
Następnie o zabranie głosu został poproszony Pan Jan Łopata – Poseł na Sejm RP. Pan Poseł życzył Jubilatom dużo zdrowia na długie lata oraz wzajemnego szacunku. Podkreślił również wielkie dokonania małżonków obchodzących „Złote Gody” w rozwoju gminy Konopnica. Stwierdził również, że trwała, szczęśliwa rodzina, jako podstawowa komórka życia społecznego jest gwarantem pomyślności i rozwoju „naszych małych Ojczyzn”, a także Polski. Pan Konrad Banach – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu nie mógł przybyć na uroczystość, ale skierował wymowny list z życzeniami i gratulacjami dla Jubilatów, który odczytała prowadząca. Napisał w nim, że Łaska Boża otrzymana w Sakramencie Małżeństwa pomaga małżonkom znosić trudy codziennego życia. Pięćdziesiąt lat wspólnego życia, miłości i poświęceń to piękny Jubileusz. Ważna jest w nim nie tylko liczba wspólnie spędzonych lat, ale przede wszystkim przeżytych wspólnie radości, wzruszeń, doświadczeń. Jeśli ktoś potrafi tak długo żyć z drugą osobą i troszczyć się o nią, to znaczy, że jest odpowiedzialny, pełen dobroci i miłości. Małżeństwo to przede wszystkim sakramentalny znak miłości Jezusa Chrystusa. Stąd obecność na uroczystości Ks. kan. Stanisława Szatkowskiego, proboszcza z Motycza. Ksiądz pogratulował małżonkom ,,Złotego Jubileuszu”, życzył im miłości i radości na jeszcze wiele wspólnych lat. Następnie poprowadził odnowienie przysięgi małżeńskiej oraz modlitwę w intencji Jubilatów oraz udzielił pasterskiego błogosławieństwa. W imieniu Jubilatów głos zabrali Pani Urszula Dębińska i Pan Henryk Dziudek, którzy serdecznie podziękowali władzom gminy, a w szczególności Panu Wójtowi Mirosławowi Żydkowi za przygotowanie pięknej, niepowtarzalnej uroczystości, a także za obecność i ciepłe słowa Panu Posłowi Janowi Łopacie. Także przedstawicielka rodzin Jubilatów, Pani Krystyna Kaucha wyraziła swój zachwyt, związany z atmosferą i uczestnictwem w spotkaniu z okazji „Złotych Godów”.
Potem nastąpiła najważniejsza część spotkania, to jest dekoracja Jubilatów medalami ,, za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta RP, wręczenie dyplomów i kwiatów ufundowanych przez Wójta Gminy. Dostojne pary małżeńskie występowały przed front, gdzie Poseł Jan Łopata, Wójt Gminy Mirosław Żydek oraz Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Duda dekorowali Jubilatów medalami, wręczali legitymacje, dyplomy i bukiety czerwonych róż. Pracownicy urzędu – Dorota Wójtowicz, Edyta Owczarska i Krzysztof Ostrowski, z dużą gracją podawali wręczającym medale, dyplomy i kwiaty, poseł Jan Łopata wręczał również „Złotym Jubilatom” okolicznościowe upominki oraz listy gratulacyjne. Państwo Helena i Jan Augustowscy z Radawca Dużego, Lucyna i Tadeusz Drzazga z Marynina, Anna Planda-Frąk i Jan Frąk z Zemborzyc Podleśnych oraz Krystyna i Jan Tomasik z Motycza nie mogli przybyć na uroczystość wręczania medali ze względu na stan zdrowia. Przekazaliśmy im medale, dyplomy i kwiaty w miejscu zamieszkania życząc dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Po wręczeniu medali wzniesiono toast lampką szampana za zdrowie i pomyślność wyróżnionych par małżeńskich, a zespół wokalno-muzyczny odegrał tradycyjne ,,Sto lat”.
Następnie w krótkim programie artystycznym wystąpiła grupa teatralna – „Stacja Teatr” z naszej gminy, przedstawiając okolicznościowe „Bajki dla dorosłych” – hit telewizyjny z lat 70-tych, utrzymane w wesołym nastroju i z odrobiną humoru. Członkowie teatru otrzymali za występ gromkie brawa.
Kolejnym punktem uroczystości był wspólny obiad. Jubilaci wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi zajęli miejsca przy zastawionym odświętnie stole. Przy poczęstunku, rozmowach, wspomnieniach oraz muzyce i tańcu upływał wspólnie spędzony czas. Utwory muzyczne nawiązywały także do melodii z czasów młodości Państwa Jubilatów oraz do polskiej tradycji.
Następną miłą niespodzianką był wjazd na salę, dużego, przystrojonego odświętnie tortu okolicznościowego z zapalonymi racami, z napisem ,,Złote Gody”, jego krojenie i częstowanie Jubilatów oraz gości. W takiej dostojnej, niecodziennej atmosferze, śmietankowo – owocowy tort, kawa czy herbata smakują zupełnie inaczej, bo przypominają atmosferę tamtych tortów i wesel sprzed 50 lat. Można było odnieść wrażenie, że Jubilaci, w otoczeniu najbliższych członków swoich rodzin, przedstawicieli dzieci i wnuków oraz władz gminy Konopnica, w atmosferze wyjątkowych rocznic – byli dumni z dochowania przysięgi małżeńskiej, pomimo różnych przeciwności i trosk. Obchody ,,Złotych Godów” były dla Jubilatów szczególną okazją do tego, by się zatrzymać i spojrzeć wstecz na to, co osiągnęli w ciągu minionych 50 lat. Był to również czas na podziękowanie sobie wzajemnie i Bogu za rozwój miłości i trwałości małżeństw. I tej trwałości jak najdłużej życzymy Państwu Jubilatom z całego serca.
Miła atmosfera spotkania udzieliła się wszystkim obecnym i zapewne długo pozostanie w pamięci Jubilatów.
Jerzy Wójtowicz