Złote Gody 2016

 

W dniu 19 listopada 2016 r. w świetlicy OSP w Motyczu Leśnym odbyła się uroczystość wręczenia medali „za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej parom małżeńskim obchodzącym jubileusz co najmniej 50-lat zawarcia związków małżeńskich, znany potocznie jako „Złote Gody”. Uroczystość otworzyła i prowadziła Pani Anna Skrzetuska – asystent Wójta. Na wstępie Magdalena Wadowska wyrecytowała wiersz Czesława Maja  „W 50-tą rocznicę ślubu”.

W bieżącym roku „Złote Jubileusze” obchodzili Państwo:

Maria i Jan Mazurek z Radawca Dużego,

Anna i Henryk Sieradzcy z Marynina,

Zofia i Antoni Maj z Motycza,

Teresa i Stanisław Filip z Zemborzyc Tereszyńskich,

Alina i Tadeusz Misiak z Zemborzyc Tereszyńskich,

Barbara i Edward Iwaniak z Konopnicy,

Irena i Józef Jakubowscy z Radawczyka Drugiego,

Janina i Andrzej Stępień z Konopnicy,

Zdzisława i Zenon Kamińscy z Marynina,

Krystyna i Ryszard Krawczyk z Kozubszczyzny.

Odświętnie udekorowana sala i stoły oraz obecność par Jubilatów oddawały podniosłą atmosferę tego dnia. Na spotkanie zaproszono profesjonalny zespół wokalno-muzyczny „Show time” z Niedrzwicy Dużej, aby mógł się zaprezentować i uprzyjemnić uroczystość. Przybyli także przedstawiciele rodzin Jubilatów, władz gminy, sołectwa Motycz Leśny oraz parafii w Motyczu. Swoją obecnością zaszczycili  m.in. ks. kan. Stanisław Szatkowski – proboszcz z Motycza, Pan Konrad Banach – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu i Sekretarz Gminy, Pan Andrzej Duda – Przewodniczący Rady Gminy, Pan Mirosław Żydek – Wójt Gminy, Pani Anna Olszak – Zastępca Wójta, Pani Marta Skulimowska – Skarbnik Gminy, Pani Sylwia Chochoł-Skocz – Sołtys Motycza Leśnego, Jerzy Wójtowicz i Krzysztof Ostrowski – reprezentujący Urząd Stanu Cywilnego.

W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Konopnica – Mirosław Żydek przypomniał słowa przysięgi małżeńskiej i stwierdził, że „trwanie w miłości do drugiego człowieka” decyduje o sukcesie małżeństwa i rodziny. Życzył Jubilatom dużo zdrowia oraz doczekania w dostatku i szacunku ze strony najbliższych kolejnych jubileuszy. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Konrad Banach pogratulował Jubilatom wytrwania w małżeństwie przez pół wieku w niełatwym okresie dziejów Polski oraz podziękował za wspólną działalność i dokonania na terenie gminy Konopnica. Z kolei ks.kan. Stanisław Szatkowski poprowadził odnowienie przysięgi małżeńskiej oraz modlitwę w intencji Jubilatów.

Potem nastąpiła najważniejsza część spotkania, to jest dekoracja Jubilatów medalami „za długoletnie pożycie małżeńskie” przyznanymi przez Prezydenta RP, wręczanie dyplomów i kwiatów ufundowanych przez Wójta Gminy.

Dostojne pary małżeńskie występowały kolejno przed front, gdzie Wójt Gminy Mirosław Żydek, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Konrad Banach, Przewodniczący Rady Andrzej Duda i Zastępca Wójta Anna Olszak, dekorowali Jubilatów medalami, wręczali legitymacje, dyplomy i bukiety czerwonych róż. Państwo Krystyna i Ryszard Krawczyk z Kozubszczyzny nie mogli przybyć do świetlicy OSP w Motyczu Leśnym  na uroczystość wręczenia medali. Życzymy im dużo zdrowia i pomyślności. Po wręczeniu medali wzniesiono toast lampką szampana za zdrowie i pomyślność wyróżnionych par małżeńskich, a zespół wokalno- muzyczny odegrał tradycyjne „Sto lat”. Przedstawicielka Jubilatów podziękowała władzom gminy i osobiście Panu Wójtowi Mirosławowi Żydkowi za zaproszenie, przygotowanie pięknej uroczystości i docenienie Jubilatów.

Następnie, w krótkim programie wystąpiła Grupa teatralna – Stacja Teatr z naszej gminy, przedstawiając, Sceny nie tylko małżeńskie według Stefanii Grodzieńskiej. Swym występem wprawiła Jubilatów i zaproszonych gości w wesoły nastrój.

Jubilaci wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi zajęli miejsca przy zastawionym odświętnie stole. Smaczny poczęstunek przygotowała Pani Katarzyna Chołojczyk – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Motyczu Leśnym. Przy rozmowach, wspomnieniach oraz muzyce i śpiewie w wykonaniu zespołu muzycznego upłynął wspólnie spędzony czas. Utwory muzyczne nawiązywały do melodii z czasów młodości Państwa Jubilatów oraz do polskiej tradycji.

Kolejną miłą niespodzianką był wjazd na salę tortu okolicznościowego z napisem „Złote Gody”, a następnie jego krojenie i częstowanie Jubilatów oraz gości. W takiej dostojnej, niecodziennej atmosferze śmietankowo-owocowy tort, kawa czy herbata smakują zupełnie inaczej, bo przypominają atmosferę tamtych tortów i wesel sprzed 50 lat.

Można było odnieść wrażenie, że Jubilaci, w otoczeniu najbliższych członków swoich rodzin, przedstawicieli dzieci i wnuków oraz władz gminy Konopnica i zaproszonych gości, w atmosferze wyjątkowych rocznic – byli dumni z dochowania przysięgi małżeńskiej, pomimo różnych przeciwności i trosk.

Pani Małgorzata Sulisz uwieczniała momenty dekoracji medalami oraz całego przebiegu uroczystości wykonując zdjęcia pamiątkowe, które zostaną przesłane Jubilatom na płytach DVD.

Miła atmosfera całego spotkania udzieliła się wszystkim obecnym i prawdopodobnie na długo pozostanie w pamięci Jubilatów.

    A w przyszłym roku 2017 – swoje „Złote Jubileusze” będą obchodzić pary małżeńskie, które zawierały śluby cywilne w 1967 r., już można zadeklarować udział w uroczystości, która zapowiada się bardzo obiecująco i ciekawie.  

                                                                        Jerzy Wójtowicz

Data opublikowania: 13:38, 1 grudnia 2016

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności