„Bardzo sprawni niepełnosprawni”

„Bardzo sprawni niepełnosprawni” to temat cyklu imprez jakie Instytut Nauk o Rodzinie i Pracy Socjalnej KUL JPII przygotował w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki. Jedną z imprez było spotkanie 20.09.2013 r. zorganizowane wespół z Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim. Na spotkanie dla gimnazjalistów oraz uczniów klas szóstych najbliższych szkół podstawowych zostali zaproszenie niepełnosprawni sportowcy działający w ramach programu AMS dla Integracji. Szkoła miała zaszczyt gościć u siebie gości wyjątkowych – zdobywców medali olimpijskich oraz Mistrzostw świata. W spotkaniu wzięli udział szermierze – Grzegorz Pluta (złoty medal na paraolimpiadzie w Londynie 2012, srebrny medal na Mistrzostwach świata Turyn 2006 ) Radosław Stańczuk (srebrny medal na paraolimpiadzie w Atenach 2004, brązowy w Pekinie 2008, złoty medal drużynowy na Mistrzostwach świata Turyn 2006) i Arkadiusz Jabłoński (brązowy paraolimpiadzie w Atenach 2004, złoty medal na mistrzostwach Europy Paryż 2003).

 Celem spotkania było pokazanie tego oblicza niepełnosprawności, z jakim rzadko przyszło się wielu z nas spotykać. Wyjątkowa otwartość, życzliwość oraz pogoda ducha gości, zrodziła bardzo dobrą atmosferę. Program imprezy obejmował dwie części: wykładową oraz warsztatową. W ramach pierwszej słuchacze z nieukrywaną uwagą słuchali treści z zakresu empatii, bezpieczeństwa, pokonywania barier oraz wartości marzeń i pracy. Część druga dała możliwość aktywnego uczestnictwa poprzez spróbowanie swoich sił w szermierce na wózku. Z możliwości (przywileju)„mini” szkolenia oraz walki ze złotym medalistą olimpijskim Grzegorzem Plutą – skorzystało dwoje uczniów, ale także dyrektor p. Andrzej Cywiński. W czasie trwania imprezy uczniowie mieli okazję obejrzeć kilka filmów, o szermierce w wymiarze profesjonalnym.
Uczniowie mieli także szansę zaprezentować swoją wiedzę z zakresu poruszanych zagadnień, a poziom wiedzy mile zaskoczył nie tylko zaproszonych gości, ale także nauczycieli. Należy także podkreślić dużą aktywność i zaangażowanie uczniów, za co zostali nagrodzeni drobnymi upominkami na koniec spotkania. Patronat medialny nad imprezą objęło Radio Er, dzięki czemu informacje o spotkaniu oraz audycja dotarła do szerokiej rzeszy słuchaczy. Ten niesamowity czas i możliwość spotkania wyjątkowych ludzi jest kolejną ciekawą inicjatywą, j akiej organizatorem jest Gimnazjum im. Wincentego Pola. Oby takich więcej…

Data opublikowania: 08:01, 9 października 2013

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności