Poszukujemy pamiątek związanych z majątkiem Stadnickich w Radawcu Dużym.

kuznia_01.jpg

W Radawcu Dużym przy gminnej drodze do Pawlina, po lewej stronie znajduje się zniszczony i zaniedbany park przynależący kiedyś do majątku Rodziny Stadnickich. Od początku XIX w. do roku (prawdopodobnie) 1940 majątek pozostawał w rękach Rodziny Stadnickich.
Obecnie jedynie zachowane rzadkie okazy starych drzew rysują obraz dawnej świetności.
Ostatni ze spadkobierców Rodziny Stadnickich Pan Antoni Stadnicki czyni starania, aby odzyskać majątek. Z zawodu lekarz spisuje historię swojej rodziny, którą w przyszłości chciałby opublikować.
Być może w przyszłości udałoby się odbudować park i stworzyć miejsce wypoczynku dla mieszkańców gminy, przyciągające turystów.
Zwracamy się do wszystkich, którzy posiadają dokumenty, zdjęcia lub inne pamiątki związane z majątkiem w Radawcu Dużym o umożliwienie zapoznania się z nimi (lub przekazania) Antoniego Stadnickiego za pośrednictwem Urzędu Gminy w Konopnicy. 

Pan Antoni Stadnicki posiada w swoich zbiorach zdjęcie pracujących w kuźni dworu mężczyzn (poniżej), zrobione prawdopodobnie na początku XX wieku. Będziemy wdzięczni za wszelką pomoc w ustaleniu tożsamości osób znajdujących się na fotografii.

Data opublikowania: 13:36, 20 maja 2009

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności