Ósme, dziewiąte, dziesiąte i jedenaste ognisko wścieklizny w 2024 r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu w województwie lubelskim ognisk wścieklizny nr 8, 9,10 i 11 u lisów wolno żyjących.

Ognisko numer 8 stwierdzono w dniu 29 października 2024 r. w miejscowości Tarzymiechy Drugie w gminie Izbica, powiat krasnostawski.

Ognisko numer 9 stwierdzono w dniu 29 października 2024 r. w miejscowości Michalów Kolonia w gminie Rachanie, powiat tomaszowski.

Ognisko numer 10 stwierdzono w dniu 29 października 2024 r. w miejscowości Wola Gródecka w gminie Jarczów, powiat tomaszowski.

Ognisko numer 11 stwierdzono w dniu 31 października 2024 r. w miejscowości Żerniki w gminie Ulhówek, powiat tomaszowski.

Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania mające na celu ochronę zdrowia publicznego i polegające m.in. na objęciu gospodarstw nadzorem oraz wszczęciu dochodzeń epidemiologicznych.

Zagrożenie dla człowieka

Wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą odzwierzęcą. Chorują na nią wszystkie zwierzęta stałocieplne oraz ludzie. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę.

Zapobieganie

Aktualnie jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne. Powiatowy Lekarz Weterynarii przypomina, że na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Dodatkowe informacje na temat wścieklizny można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/wscieklizna.

Data opublikowania: 15:52, 5 listopada 2024

Kategorie: Aktualności, Ogłoszenia

Inne Aktualności