Niedzielne uroczystości w Radawcu Dużym zostały zorganizowane dla uczczenia kilku wydarzeń, przede wszystkim jubileuszu 620 lat Radawca Dużego, bowiem w 1398 r. po raz pierwszy w dokumentach pojawia się nazwa Radawjecz (czyli nasz Radawiec). Aby świętować najważniejsze i długo oczekiwane przez strażaków z OSP Radawiec Duży włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Poprzez to święto chcieliśmy także rozpowszechnić historię Radawca, a namiastka przedstawionej wiedzy historycznej miała być wstępem do świętowania obchodów 100 lat odzyskania przez Polskę Niepodległości (uroczystości z tej okazji odbędą się pod koniec września pod Urzędem Gminy). To również okazja do podzielenia się z mieszkańcami radością z ukończenia I etapu rewitalizacji obszaru gminy – czego efektem jest przebudowany budynek Spółdzielni Usług Rolniczych z przeznaczeniem na świetlicę oraz bibliotekę.
Wszystkie te okoliczności podsumowaliśmy piknikiem rodzinnym i zorganizowaniem najmłodszym wspaniałej zabawy z mnóstwem atrakcji.
Od godziny 14-tej na boisku rozpoczęła się tzw. część nieoficjalna uroczystości. Co prawda, pogoda nie nastrajała do zabaw na powietrzu, ale wszystkie zaplanowane punkty programu zostały zrealizowane. Rozpoczęły dzieci z Przedszkola „Honoratka” wspaniałym polonezem , po czym śpiewały wakacyjne piosenki. To zapewne za ich przyczyną ciemne chmury kilka razy ustępowały miejsca słońcu . I wówczas mogliśmy choć na chwilę włączyć dmuchańce i potańczyć z dziećmi przed sceną.
Koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Motycza, pomimo zimna zgromadził liczną, wierną publiczność. Pani Jolanta Żydek opowiadała o dziejach Radawca Dużego , od początków średniowiecza poprzez wojnę, aż do czasów współczesnych. Na zakończenie nauczycielka przeprowadziła sprawdzian wiedzy – za prawidłowe odpowiedzi zamiast ocen wręczała koszulki z limitowanej serii „Radawiec Duży 620 lat”. Bowiem na okoliczność obchodów Dnia Radawca Dużego i świętowania wspaniałego jubileuszu opracowaliśmy w urzędzie logo obchodów. Znalazły się na nim kościół i samolot, gdyż już od czasów II wojny światowej lotnisko pełniło ważną rolę strategiczną, natomiast marzenie mieszkańców o własnej parafii i kościele ziściło się w 1982 roku wraz z budową kaplicy, a następnie w 1995 r. konsekracją nowego kościoła.
Następnie wystąpili uczniowie z Koła Teatralnego Pacynka w Szkole Podstawowej w Radawcu, którzy pod kierunkiem p. Anny Plewik wystąpili ze sztuką pt. „Utopiec- okapek” Brawa dla wspaniałych młodych aktorów!
Dzięki wsparciu wielu osób i instytucji udało nam się zapewnić wiele atrakcji : watę i lody dla dzieci, kiełbaski i grochówkę , fotobudkę, odbyć wirtualną podróż „zwiedzaj lubelskie.pl”. Miłośnicy wojska i militariów mogli dowiedzieć się o pracy wojska , wykonać pamiątkowe zdjęcie z karabinem maszynowym, gdyż swoje stanowisko promocyjne mieli żołnierze 21 batalionu lekkiej piechoty wojsk terytorialnych w Lublinie.
Jak przystało na imprezę strażacką , nasi ochotnicy zaprezentowali swoje umiejętności w ratownictwie drogowym. Strażaczka Weronika komentowała na bieżąco działania grupy a podniosłe brzmienie muzyki Vangelisa tylko potęgował odbiór pokazu.
Ze względu na ciągły deszcz, aktorzy ze Stacji Teatr wykazali się kreatywnością i przygotowali scenerię do sztuki „Kop-ciuszek” pod wiatą dawnego SUR. Ci, którzy nie widzieli wcześniej przedstawienia byli zaskoczeni interpretacją znanej bajki oraz zwrotami akcji nawiązującymi do współczesnej rzeczywistości. Byli też tacy, którzy specjalnie przyjechali na ten występ, aby zrobić sobie powtórkę z wrażeń pierwszego przedstawienia w Motyczu.
Po zakończonej podróży do krainy bajek nadszedł czas na wspólne śpiewanie z Zespołem Rola.
Przysłowiową wisienką na torcie programu tego dnia , była możliwość wzniesienia się w balonem nad łąką. Z powodu niesprzyjającej aury myśleliśmy, że oczekiwana głównie przez najmłodszych atrakcja nie odbędzie się, jednak dzięki panu Adamowi Gruszeckiemu udało się i gdy tylko ustał deszcz przywieziono balon. Wrażenia niezapomniane!
Agnieszka Skowronek-Skałecka