Ku wolności z Janem Pawłem II

Polsko-litewska wymiana młodzieży realizowana przez uczniów Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zemborzycach Tereszyńskich  oraz uczniów Senųjų Trakų Kęstučio pagrindinė mokykla

 Długo czekaliśmy na ten moment. Już straciliśmy prawie nadzieję, że nasze spotkanie faktycznie się odbędzie. Wreszcie  udało się!!! Od wtorku 6 października 2020 r. realizowaliśmy wspólnie z litewskimi kolegami ze Starych Troków sześciodniowy projekt pod hasłem „Ku wolności z Janem Pawłem II”, który został w całości sfinansowany ze środków  Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji MEN.  Głównym celem naszego działania było odkrywanie i krzewienie wiedzy o  historii Polski i Litwy, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnych dziejów oraz rozwój osobisty. Chcieliśmy wspólnie prześledzić drogę Polski i Litwy do wolności i niepodległości oraz rolę, jaką w tej drodze odegrał Jan Paweł II. Wieczory kulturowe pozwoliły nam  poznawać kulturę i tradycje naszych narodów. Ważnym zadaniem było wspólne wypracowanie gry planszowej, która znajdzie się w naszych szkołach. Chcieliśmy pokazać naszym szkolnym kolegom, jak łączyć naukę z zabawą. Podczas warsztatów literackich i plastycznych samodzielnie tworzyliśmy wiersze o wolności, dzieliliśmy się swoimi przemyśleniami. Przygotowywanie prac plastycznych pozwoliło nam na wyrażanie emocji, rozwijanie myślenia obrazami.

Cały projekt realizowaliśmy metodą firm młodzieżowych- to uczyło nas współpracy, planowania, dzielenia się obowiązkami. Rozwijaliśmy kompetencje społeczne oraz językowe – angielski był  głównym  językiem wspólnej komunikacji.

Nasze działania trwały do niedzieli 11 października. Jednak przyjaźnie, które już zawarliśmy,  i wspomnienia pozostaną na dłużej.

 

                                                                                                                Koordynator projektu

                                                                                                                      Aneta Putowska

Data opublikowania: 12:29, 16 października 2020

Kategorie: Aktualności, Ogłoszenia

Inne Aktualności