Karp po strażacku

Herb gminy Konopnica, biały pół kozioł na granatowym tle
zosp.jpg

10 grudnia 2011 roku w siedzibie jednostki OSP w Konopnicy odbyło się posiedzenie Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Konopnicy. Przedstawiono sprawozdanie z działalności w bieżącym roku Zarządu OSP w Konopnicy oraz informację Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP w Konopnicy z działalności w 2011 r. Następnie ustalono harmonogram walnych zebrań sprawozdawczych w OSP i rozdano dokumentację na zebrania.

Istotnym punktem spotkania był „opłatek strażacki”.Uroczystość opłatkową zaszczycili księża z miejscowych parafii. Zaproszeni goście oraz liczna grupa strażaków mieli okazję do złożenia wzajemnych życzeń. Życzenia świąteczne dla strażaków i ich rodzin składali Ks. Kan Jan Domański Proboszcz parafii Konopnica, Druh Jan Łopata Poseł na Sejm RP, W-ce Prezes ZOP ZOSP Sławomir Zygo oraz Wójt gminy Konopnica Mirosław Żydek.

Uroczystość uświetniła obecność Kół Gospodyń Wiejskich z Marynina, Motycza i Sporniaka, które zaprezentowały tradycyjne potrawy świąteczne.

Po raz pierwszy zorganizowano konkurs kulinarny „Karp po strażacku” Po brawurowym pokazie szwedzkich smaków w Lublinie to kolejny etap odkrywania dziedzictwa kulinarnego naszej małej ojczyzny. W atmosferze nadchodzących świąt Bożego Narodzenia sala remizy strażackiej w Konopnicy wypełniła się smakami i aromatami ryb, które są symbolem zdrowej i ekologicznej kuchni Lubelszczyzny.

Pomysłodawcą konkursu był Waldemar Sulisz z Dziennika Wschodniego, dyrektor artystyczny Europejskiego Festiwalu Smaku, podczas którego tak znakomicie spisała się nasza gmina.

Ideą konkursu „Karp po strażacku” było przygotowanie tradycyjnych potraw z karpia według rodzinnych receptur przez drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z naszej gminy. Wystartowały wszystkie drużyny, a potrawy oceniło jury w składzie: Elżbieta Cwalina z restauracji Hades-Szeroka w Lublinie, Małgorzata Sulisz z Urzędu Gminy (przewodnicząca jury) Jan Łopata, poseł na sejm RP oraz Andrzej Wartacz dyrektor Banku Spółdzielczego w Kozubszczyźnie.
Potrawy wystawione na stołach zachwycały kolorystyką, pomysłową formą, wyglądem i aromatem. – Jestem zaskoczona kapitalnym smakiem dań, których mogłaby pozazdrościć strażakom niejedna, nawet najlepsza restauracja – mówi Elżbieta Cwalina.
. Jury mogło spróbować kilku wersji karpia po żydowsku, karpia w galarecie, karpia wędzonego, karpia faszerowanego i karpia na gorąco. Pomysłowość autorów potraw zachwyciła jury. Nie mogli nachwalić się wyśmienitego karpia smażonego w cebulowym sosie, aromatycznej zapiekanki z serem żółtym czy karpia faszerowanego. Smak niektórych potraw był dla mnie zaskoczeniem – mówi fotograf Jacek Mirosław.

A oto werdykt jury :
I miejsce jednostka OSP z Szerokiego za karpia faszerowanego – pieczonego
II miejsce jednostka OSP z Motycza za karpia smażonego po staropolsku
III miejsce jednostka OSP z Pawlina za karpia pieczonego wyróżnienie jednostka OSP z Motycza Leśnego za karpia pod pierzynką

Za rok przymierzymy się do konkursu, w którym wystąpią drużyny strażackie z całego powiatu zapowiada Mirosław Żydek, wójt naszej gminy.

Data opublikowania: 11:29, 14 grudnia 2011

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności