,,Ecce Homo” – spektakl teatralny jako finał projektu ,,Polska i Polonia – piękniejsze Ja! Tworzenie wspólnoty narodowej poprzez inicjatywy kulturotwórcze”

To niezwykłe przedsięwzięcie zainicjowane przez Polaków we wschodniej Ukrainie oraz Stowarzyszenie Skaut, współfinansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (program: „Rodzina Polonijna”) objęło swym działaniem wiele środowisk, instytucji, miejsc… Idea budowania i wzmacniania tożsamości narodowej towarzyszyła edukacji przez dążenia kulturotwórcze. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym oraz uczestnicy polonijni z Polskiej Sobotniej Szkoły w Pryłukach (ok. 150 km na wschód od Kijowa) mogli dotknąć zjawiska przyjaźni i sztuki w Nasutowie, współtworząc spektakl teatralny, który wystawiono dwukrotnie: w Szkole Podstawowej w Radawcu Dużym oraz w Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Pryłukach.

W dniu 6 grudnia, nauczyciele i uczniowie z Polskiej Sobotniej Szkoły w Pryłukach na Ukrainie zostali serdecznie przyjęci przez panią dyrektor Hannę Szymańską i społeczność Szkoły Podstawowej im. Ziemi Lubelskiej w Radawcu Dużym. Zwiedzili szkołę, mieli też niecodzienną okazję uczestniczenia w zajęciach lekcyjnych. Odświętne dekoracje i prezenty wręczane przez św. Mikołaja sprawiły, że wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera.

Po zapadnięciu zmroku przyszedł czas na przedstawienie sztuki „Ecce Homo” – historii Adama Chmielowskiego  – niezwykłego malarza, który swoją drogę do świętości odnalazł w niesieniu pomocy ubogim. Gra cieni, przejmująca muzyka i symbolika scen, a przede wszystkim pełna skupienia świadoma gra młodych artystów wzruszyła zgromadzoną publiczność. Premierowy występ, uświetnili swoją obecnością m. in. Zastępca Wójta Gminy Konopnica pani Anna Olszak, radni Rady Gminy: pan Krzysztof Żydek i pan Tomasz Brodziak.

Po wyzwaniu scenicznym nieoceniony okazał się komfort odpoczynku. Przygotowany dla zaproszonych gości pożywny i smaczny obiad odzwierciedlił wielką serdeczność gospodarzy. Rodzinna atmosfera w Szkole Podstawowej w  Radawcu Dużym stała się przejmującym wspomnieniem dla każdego z uczestników.

Po tak miłym przyjęciu cała grupa wyruszyła pociągiem w podróż do Kijowa. Dla niektórych z nas była to pierwsza w życiu podróż pociągiem, pierwsza podróż za granicę…

Klimat refleksji towarzyszył nam wszędzie: w trakcie serdecznego przywitania w szkole naszych partnerów na Ukrainie – gdy uczniowie w strojach ludowych przekazali nam Korodaj – symboliczny chleb, którym wita się gości, kiedy recytowali wiersze i prezentowali śpiew i taniec, podczas konferencji z władzami w Radzie Miasta Pryłuki, w trakcie job- shadowing w pryłuckiej szkole, czy podczas wystawienia spektaklu. Wówczas wydarzenie zaszczyciły swą obecnością pani konsul RP w Kijowie: Iga Kaca, mer Pryłuk: Olga Popienko oraz wicemer, a także przedstawiciele wydziału oświaty oraz dyrektorzy szkół wraz z uczniami i mieszkańcami miasta. Lokalne media rozpowszechniły nasz finał czyniąc świętem eurointegracji.

Wartość integracji środowisk polonijnych poczuliśmy w Kijowie, gdzie z wielkim sercem ugoszczono nas w stołecznej Polskiej Szkole Sobotniej przez panią dyrektor Lesię Jermak (odznaczoną przez Prezydenta RP za zasługi dla kultury polskiej). Nieoczekiwana kolacja przygotowana przez rodziców dzieci polonijnych oraz wypiekane pamiątkowe pierniczki dały wiele do myślenia…
Motywem przewodnim artystycznego projektu była postawa patrona Polski w 2017 r. – Św. Brata Alberta. Podobno tak zwyczajnego, że aż gubił się w tłumie bezdomnych. Ten styl Św. Brata Alberta potraktowaliśmy jako inspirację: artystyczną i życiową. Artystyczną, gdyż w naszym spektaklu „Ecce Homo” zrezygnowaliśmy z ciasnych słów, (teatralną opowieść namalowaliśmy cieniem, za to bogactwem gestów i symboli); życiową, gdyż wymiarem charytatywnym tego wydarzenia pragnęliśmy zbliżyć się do ducha albertynów. Zebraną podczas przedstawienia kwotę, przez ręce P. L. Jermak przekazaliśmy Caritas Spes Kijów.
Tworzenie naszego spektaklu również diametralnie wpłynęło na rozwój osobowościowy uczestników i sposób postrzegania świata: rzeczywistości, którą można kreować, a nie jedynie przyjmować. Wydaje się, iż nawet imponujące widoki z samolotu, jakie mogliśmy podziwiać w drodze powrotnej nie oddają przełomu w perspektywie spojrzenia i wrażeń, które w nas pozostały…
Kontynuacja teatralnego projektu: „Polska i Polonia – piękniejsze Ja!” już w maju. Gimnazjaliści z Gimnazjum im. Wincentego Pola w Radawczyku Drugim zabawią się w teatr z londyńską polonią.

Zdjęcia dokumentujące nasze przedsięwzięcie można obejrzeć na stronie internetowej szkoły Stowarzyszenia SKAUT.

Data opublikowania: 14:24, 2 stycznia 2018

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności