8-osobowy zespół uczniów z Gimnazjum w Radawczyku Drugim zafascynowany sensem edukacji pozaformalnej po realizacji projektu ,,Polsko-ukraińskie horyzonty kulturalne – Przemyśl…” postanowił zawalczyć o ponowne tego typu wrażenia w wymiarze wielokulturowym i artystycznym. Młodzież z klas I – III (Angelika Klimek, Weronika Olszak, Jakub Dudek, Szymon Dudek, Michał Frais-Ligaj, Jan Radzikowski, Adam Klimek, Patryk Kamiński) pod kierunkiem p. Lidii Skubisz, dzięki kontaktom międzynarodowym i pomocy dyrektora szkoły p. Andrzeja Cywińskiego, a także w wyniku otwartości na współpracę p. prezes Elżbiety Nowak, gdyż pod skrzydłami Stowarzyszenia ,,Skaut”, napisała 7-dniowy program wymiany międzynarodowej: ,,Tradycje filmem zapisane – polsko-litewski dialog międzykulturowy”.
Instytucją rozpatrującą wnioski był Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, który w tegorocznym ogólnopolskim konkursie przyjął 78 programów, z czego większość rozpatrzono negatywnie. Wniosek napisany przez naszą młodzież uznano jako bardzo wartościowy merytorycznie jak i finansowo, przeznaczając najwyższą kwotę spośród wszystkich 32 zaakceptowanych wniosków, konkretnie
33 227,22 PLN
Tym razem autorzy spełnią swoje marzenia współpracując z Litwinami z okolic Kowna, którzy należą do Stowarzyszenia „Spartuolia”, poznając praktycznie kulturę sąsiadów, obyczaje, tradycje, a zarazem tajniki sztuki filmowej. To właśnie film z zakresu dialogu międzykulturowego będzie wytworzonym przez uczestników produktem, którego projekcję zaprezentują przed szerszym audytorium. Inicjatywa odbędzie się w Darłowie nad Morzem Bałtyckim w czerwcu br.
Jednak dla Gimnazjalistów z Radawczyka możliwości do rozwoju będzie jeszcze więcej. Projekt autorski p. Lidii Skubisz również doceniono, przeznaczając 27 456,13 PLN. To oferta dla artystów zafascynowanych metafizyką sztuki, magią sceny i innowacyjną kreacją rzeczywistości. Teatrem poważnym i parodią w konwencji teatru cieni uczestnicy będą poznawać siebie i innych poprzez tworzenie i zabawę. Za cel nadrzędny szkoła już tradycyjnie przyjęła zbliżenie międzynarodowe, nawiązanie przyjaźni i odkrycie własnego potencjału.
Projekt odbędzie się w Bieszczadach, w połowie czerwca br. Uczestnikami będzie grupa 10 osób z ”Vilniaus rajono Maišiagalos LDK Algirdogimnazija” zaangażowanych w działania artystyczne w wieku 13-17 l. oraz 10 osób z Gimnazjum im. W. Pola w Radawczyku Drugim (13-16 l.) działających w teatrze szkolnym.
W ten niekonwencjonalny sposób nauczania, staramy się rozwijać osobowości i talenty naszych uczniów. Kompetencje społeczne jakich nabywają dzięki edukacji pozaformalnej w perspektywie dorosłego życia wydają się niepodważalne. Pozyskiwanie funduszy na realizacje własnych planów; determinacja w dążeniu do celu, wielogodzinny wysiłek intelektualny, praca zespołu w czasie wolnym od lekcji, spotkania i inne rozwiązania logistyczno-organizacyjne, są tego wyraźnym przykładem. Brawo! Jesteśmy z Was dumni!
Lidia Skubisz.