Antygrawitacyjny pokaz gminy Konopnica


    Gmina Konopnica zaprezentowała się na IV edycji Europejskiego Festiwalu Smaku. Tłumy ludzi przed sceną były dowodem na to, że nasza regionalna kuchnia należy do najlepszych na Lubelszczyźnie.

    Motywem przewodnim festiwalu był dobry smak, nie tylko w kuchni, ale i w życiu. Idea tegorocznej edycji „Lubelskie Prowansją Wschodu" przypadła do gustu wszystkim, którzy w ciągu trzech dni odwiedzili Stare Miasto.
    Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy kuchni regionalnej przygotowane przez osiem gmin z Lubelszczyzny. Pokaz „AntyGrawitacyjny smak Konopnicy” był dla nas nie lada wyzwaniem. Każda z gmin uczestniczących w pokazach na scenie chciała zaprezentować się z jak najlepszej strony. Myślę, że nam to się również udało.
    Gmina Konopnica zaprezentowała się jako miejsce wyjątkowe, gdzie pamięta się o tradycji, a jednocześnie jako gmina nowoczesna i nietuzinkowa. Owocowy targ przed sceną cieszył się wielkim zainteresowaniem. Wspaniałe chleby ze smalcem, fajercarze i kapuściarze były uzupełnieniem prezentacji przygotowanej dla uczestniczących w festiwalu gości. Kulinarna uczta w postaci warzywnego gulaszu została przygotowana przez Mirosława Żydka, wójta naszej gminy i przyjaciół. Również Jerzy Rogalski, znakomity aktor Teatru Osterwy, tak samo jak w poprzednim roku wsparł nasz pokaz. Hitem okazały się kozie sery i domowe piwo. Dla osób lubiących słodkości niespodzianką były babeczki czekoladowe z wisienką. Pragnienie natomiast można było ugasić pysznym sokiem jabłkowym i źródlaną wodą z Motycza
    Długo można by opowiadać o smakowitościach, którymi częstowano zgromadzonych gości, ale nasz pokaz to nie tylko kulinaria. Zaprezentowaliśmy diaporamę ( prezentację zdjęć ) przygotowaną przez Grupę Twórczą Motycz, a dziewczynki z naszej gminy zaśpiewały dawną ludową piosenkę. Gdy skończył się pokaz zdjęć, ukazujący czas który przemija, na scenę wkroczyła nowoczesność. Na telebimie ukazały się zdjęcia spadochroniarzy oraz zdjęcia balonów z ostatnich zawodów – AntyGrawitacja Radawca. Pogoda nam dopisała i również na niebie, nad lubelskim zamkiem ukazały się kolorowe spadochrony z Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu. To była nasza niespodzianka dla mieszkańców Lublina.  
    Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowania do prezentacji gminy zarówno w dziedzinie kulinarnej, kulturalnej jak i sportowej oraz tym osobom, które podczas pokazu nam kibicowały.
    Pokaz naszej gminy na IV Europejskim Festiwalu Smaku był ostatnim punktem Dni Konopnicy.
    W tym roku Europejski Festiwal Smaku otrzymał, po raz pierwszy, patronat korporacyjny Polskiego Radia, co oznacza, że zapowiedzi i relacje z wydarzenia obecne były w różnej formie na antenach radiowej Jedynki, Trójki i Czwórki oraz regionalnego Radia Lublin.  

Data opublikowania: 14:45, 20 września 2012

Kategorie: Aktualności

Inne Aktualności